Konzervatív comingout a brit rocksztártól

Thatcher alatt jobb volt – foglalható össze röviden Noel Gallagher, az Oasis egykori dalszerző–gitárosának véleménye.

Rajcsányi Gellért
2012. 02. 24. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wonderwall, Champagne Supernova, Go Let It Out – a feloszlott Oasis vezetője klasszikus dalok egész sorát írta meg az elmúlt másfél évtizedben, amelyekkel a kilencvenes évekbeli angol (pop)kulturális feltámadás, a grunge-tól visszahódított rockzene és a Cool Britannia szimbóluma és reklámarca lett Noel Gallagher. Az észak-angliai Manchesterből, munkásosztályból származó Gallagher tökös avagy érzelmes dalai mellett a mosdatlanul őszinte szájáról volt ismert, amivel mindent és mindenkit elhelyezett a szerinte megérdemelt polcokon – az angol bulvársajtó nagy örömére. A Cool Britannia a thatcherizmus utáni blairizmus, az új Munkáspárt kulturális ideológiája lett, amivel megteremtették a sokszínű, multikulturális, befogadó London és Nagy-Britannia imázsát. London ma is a világ egyik közepe, de a világ, s benne az emberek változnak.



Így járt Noel Gallagher is. Ha a Daily Mailnek adott nagyinterjújáról lehántjuk a „régen minden jobb volt” felfogást, ami elkerülhetetlenül ott van egy bizonyos életkor után a legtöbb ember fejében, akkor is érdekes dolgokat mond Gallagher. A 44 éves zenész, akit a kilencvenes években maga Tony Blair keresett meg, hogy együtt pózoljanak sajtófotókon, ma már a brit baloldal máig ható mumusának, Margaret Thatchernek az időszakán nosztalgiázik. „Thatcher alatt nőttünk fel. Akkor még volt erkölcse a munkának. Ha munkanélküli voltál, azzal voltál elfoglalva, hogy találj magadnak melót. Na most, ezek a Munkáspárt meg a koalíciós dolog idején felnövő kölykök azt mondják: »Felejtsd el, nem érdekes! A tévében akarok lenni.« Régen más volt a gondolkodás.” Gallagher szerint bár Thatcher vasrúddal kormányzott, az ő idején nagy, sokszínű és progresszív művészet született. „Most viszont senkinek nincs semmi mondanivalója. Írni egy dalt? Nem, kösz, inkább elmondom a Twitteren. Szomorú, hogy több ember retweetel, mint amennyi lemezt vásárol.”


Az évekig a pia, a bagó és a drogok háromszögében forgolódó rocksztár ma már tiszta fejjel beszél arról, hogy a maga részéről lezárta a botrányokat, a személyeskedéseket, a zűrös éveket. A gyerekeit pedig privát iskolába íratja: „Nem akarom, hogy hazaérkezve úgy beszéljenek, mint Ali G.„ Ahogy azt sem akarja, hogy olyan helyre kelljen iskolába járniuk, ahol fémdetektoron kell keresztülmenniük a belépéshez. Gallagher szerint az egyik helyi iskola előtt rohamrendőrök gyülekeztek egy reggel, bandaháború miatt. „Inkább adom olyan iskolába a gyerekeimet, ahol orosz oligarchák gyerekeivel lehetnek együtt.” A józanná vált sztár már látja a félresiklott brit világot: „Augusztusban európai turnén voltam, és a zavargásokról kérdezgettek engem. A világon máshol, Szíriában és Egyiptomban a szabadságért zavarognak, ezek a kölykök Angliában meg a melegítőkért zavarognak. Ez kínos.” A korábban Blairrel barátkozó Gallagher elárulja: a legutolsó választásokig mindig a Munkáspártra szavazott, „de minden hitemet elvesztettem a Munkáspártban”. A zenész szerint a baloldali pártnak szégyellnie kellene magát, hogy ide süllyesztette az országot.

Hogy Noel Gallagher tényleg konzervatívvá vált volna? „Ne használd ezt a szót” – mondja a kérdezőnek a zenész. Használjuk akkor mi, persze csak kisbetűvel, abban az értelemben, amennyire minden józan (vagy kijózanodott) elme konzervatív valamennyire. A kilencvenes évekbeli balos popkulturális hullám sztárja felnőtt, körbenézett, és olyannak látta a világot, saját országát és önmagát, amilyen. Az interjú alatti kommentháborúból látszik, hogy továbbra is megosztó személy marad, csak kicsit máshogy: van, aki most csalódott benne, hogy elárulta a toryellenes munkásosztályt; mások viszont üdvözölték a felébredését. Noel Gallagher addig is zenél tovább, Oasis utáni egyszerű, gitárpopos stílusában a rohanó világról, lelket felemésztő viharokról, embereket figyelő tévékről, a te meg én haláláról a High Flying Birds nevű új zenekarával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.