Lehet más Afrika

Éhező gyerekek. Éhező gyerekek és Bono. Éhező gyerekekből faragott gerillaharcosok. Ezt látjuk – az Another Africa viszont ennél sokkal színesebb képet mutat. Kulturálisat, de nagyon.

eRGé
2012. 02. 07. 14:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van egy másik Afrika – erre utal már címében is az Another Africa, a fekete kontinens legizgalmasabb arcát felvillantó honlap. „Reménytelinek lenni rossz időkben, ez nem csak romantikus bolondság” – írják beköszöntőjükben a szerkesztők. Az Another Africa célja a kontinens sokszínű kultúrájában gyökerező gazdag tudásanyag és a hagyományból eredő új törekvések bemutatása. Leszögezik: már nem elég, ha monolittömbként gondolunk a fekete földrészre. „Ha csak a legrosszabbat látjuk Afrikában, az elpusztítja a tettvágyunkat” – írják, talán elsősorban önmaguk biztatására. Az Another Africa bizonyítja e tettvágy meglétét: az elsősorban a kultúrára koncentráló oldal a webkettő eszközeivel hozza közel a kényelmes karosszékeikben ülő, jóllakott északi emberekhez a délen elterülő hatalmas földrész kreatív érdekességeit.

Képzőművészet, kultúra, design, építészet, divat, zene, fotográfia és a kultúra többi ága is képviselteti magát a folyamatosan frissülő kínálatban. Az Another Africa – szerencsére – nem kötelezi el magát a kultúra egy szintje mellett, hogy kizárólag turistaszuvenírnek szánt látványosságokról vagy lila ködbe burkolózó, kortárs művészeti elefántcsonttornyokról tudósítsanak; és nemcsak a kontinens drámájáról, hanem az afrikai élet könnyed, ironikus oldaláról is beszámolnak. Így olvashatunk riportot például a minden afrikai falu központi helyének számító borbélyüzletekről. A riporter szerint ez mindenhol a közösség ideggóca, találkahelye és üzletközpontja egyben, ahol a helyi művészet és a trashkultúra jegyeit ötvöző dizájnnal, falfestménnyel és egyéb alkotásokkal is lehet találkozni. Egy interjúban egy kenyai és egy japán alkotó mutatja be közös, Történetek egymásnak című afrikai konceptuális művészeti munkáját.

Találkahely, üzleti és művészeti központ – afrikai fodrászat

Fotó: Simon Weller



Azonban találhatunk riportokat az arab tavasz társadalmi hatásairól, a hangját megtalált, de azt artikulálni nehezen képes arab ifjúságról. Láthatunk fotósorozatot a hagyományos fekete-afrikai törzsek testfestéséről; egyszerre ősinek és modernistának tűnő, időn kívüli maszkokról a nigériai Afikpo környékéről; de a nyugati civilizációval már korábban is közelebbi kapcsolatban lévő Mali európaias dandynek öltözködő, ötvenes-hatvanas évekbeli fiataljairól. Olvashatunk színes posztokat az afrikai tárgykultúra által inspirált dizájncuccokról Kairótól Fokvárosig. S mindeközben hallgathatunk afrikai zenét is, a dél-afrikai Miriam Makeba bluesos dalaitól Mulau Astatkéig, az etióp jazz keresztapjáig.

Nigéria, Afikpo – maszk az időn kívülről

Fotó: Simon Ottenberg / anotherafrica.net



Az Another Africa egy különös, egyszerre szórakoztató és tanulságos virtuális kaland a tőlünk délre elterpeszkedő, az emberiség őshazájának tartott, de az emberiség által egyre inkább elfeledett, sokat szenvedett kontinens napos oldalára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.