Magyar és olasz nagyságokról egy kötetben

Kötetben jelentek meg a Rómában 2009 októberében megtartott olasz–magyar művelődéstörténeti konferencia előadásai.

PR
2012. 02. 14. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sárközy Péter, a római La Sapienza Egyetem magyar tanszékének vezetője elmondta az MTI-nek, hogy A klasszikus örökség az olasz és a magyar kultúrában a 19. századtól, a neoklasszicizmustól az avantgárdig című, olasz nyelvű tanulmánykötetet a római egyetem kiadója gondozta. A kötet a 11. magyar–olasz művelődéstörténeti konferencia előadásainak szerkesztett változata, 25 tanulmányt tartalmaz 370 oldalon.

Az együttműködés az olasz tudósokkal 1970 óta tart, a Magyar Tudományos Akadémia kezdetben a velencei Cini Alapítvánnyal dolgozott, később a világ legrégibb tudományos intézményével, az 1603-ban alapított római Lincei Akadémiával folytatta az együttműködést. „Három-négy évente rendeznek művelődéstörténeti konferenciát, ami azért indokolt, hogy a figyelmet fölkeltse, illetve ébren tartsa a másik ország kultúrája iránt. A tanácskozás lényege, hogy a magyar és az olasz tudósok négy napig együtt vannak, közös témák vetődnek fel és párhuzamos kutatások indulnak” – jegyezte meg a professzor.

A most megjelent tanulmányokban a szerzők a klasszikus örökség továbbélését vizsgálták a történelemben, az irodalomban, a művészet- és a zenetörténetben. A kötetben négy tanulmány foglalkozik Liszt Ferenc életével, zenéjével és Erkel Ferenc munkásságával, valamint az olasz opera klasszikus örökségével. Olvasható tanulmány magyar és olasz tudósoktól többek között arról, hogyan hatott Carducci költészete a Nyugat folyóirat szerzőire, köztük Babits Mihályra. Vizsgálták azt is, hogyan épül be Homérosz világa Arany János költészetébe vagy Petőfi Sándor Róma iránti rajongása és demokráciakultusza hogyan tükröződik verseiben – sorolta a professzor.

Sárközy Péter arra is fölhívta a figyelmet, hogy ezzel a kiadvánnyal együtt 11 kötet jelent meg a magyar–olasz művelődéstörténet tárgyköréből ötezer oldalon, és a könyvek minden nagy magyar és olasz könyvtárban megtalálhatók. Hozzátette, hogy a kötetet március 20-án mutatják be Rómában, az eseményen részt vesz Pálinkás József, az MTA elnöke és Lamberto Maffei, a Lincei Akadémia (az olasz nemzeti akadémia) elnöke. A két vezető tárgyalásokat is folytat az akadémiaközi együttműködésről. A budapesti könyvbemutatót az MTA Bölcsészettudományi Központja és a budapesti Olasz Kultúrintézet szervezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.