Magyar kisfilmmel a kalózkodás ellen

Magyar versenymunka lett az első az Európai Bizottság és a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (OHIM) hamisítás és csalás elleni uniós pályázatán – közölte Herczog Edit (MSZP) európai parlamenti képviselő csütörtökön Brüsszelben.

Grund
2012. 02. 02. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az El a kezekkel a dizájnomtól! (HandsOffMyDesign) címmel kiírt pályázaton, a professzionális kategóriában Szőnyi Gergely és Helényi Tamás, a Green Lake Pictures alkotói vehették át az OHIM 8000 eurós fődíját.

A siófoki alkotópáros tagjai újságíróknak nyilatkozva elmondták, vizuális megoldást kerestek az illegális letöltések és másolások káros jellegének bemutatására. A filmben alkalmazott símaszkos megoldással azt is jelezni kívánták, hogy mennyire elterjedt a lakosság körében ez a jogellenes tevékenység, amelyre az emberek közül sokan szinte nem is tekintenek problémaként.

A díjnyertes rövidfilm a Youtube-on is megtekinthető:

Az illegális letöltés ma már szinte hétköznapi, rendszeres szabadidős tevékenység – hívták fel a figyelmet az alkotók. Hozzátették: a film azt a helyzetet is illusztrálni próbálja, hogy sokan nem is tudják, hogy a letöltéssel bűnt követnek el. A zsűri indoklása nemcsak a pályázat eredetiségét méltatta, de világos üzenetét és „vírusértékét”, könnyű terjeszthetőségét is – derül ki Herczog Edit közleményéből.

A filmmel az OHIM szervezésében új uniós tájékoztatási kampányt folytatnak majd a csalások és hamisítások elleni fellépés jegyében. Herczog Edit, a hamisítás, csalás és szervezett bűnözés elleni EP-fórum elnöke a díjátadón a kalózkodás elleni küzdelem egyik legfontosabb elemének nevezte a szemléletformáló kampányokat. Úgy fogalmazott: „a feketegazdaság ellen kizárólag a fogyasztók folyamatos tájékoztatásával, illetve a szükséges, gyakran intenzív viták következetes lefolytatásával lehet felvenni a harcot”. A képviselő emlékeztetett arra, hogy a csalás és hamisítás becslések szerint uniós szinten mintegy 1,5 százalékos kiesést okoz a bruttó hazai termékben (GDP), és 10 millió munkahely kieséséért is felelős.

A folyamat megállítására egyrészt a jelenleginél jobb jogalkotással lehet erőfeszítéseket tenni, másrészt viszont a tájékoztatás javításával. – Aki vásárol, annak a mostaninál jobban kell tudnia, hogy hamisított termékkel került kapcsolatba – mondta Herczog Edit. Megemlítette, hogy miközben a zsűri kiemelkedően jónak tartotta a magyar kisfilmet, az első bemutatón a nyugat-európai EP-képviselők zöme túlságosan direktnek, sokkolónak ítélte azt.

Meggyőződésének mondta azonban, hogy erről a témáról csak ennyire közvetlenül szabad fogalmazni. Úgy vélte, a magyar győzelem azt is mutatja, hogy a kelet-európai térségben érzékenyebbek erre a problémára. A képviselő szerint a magyar kreativitást dicséri, hogy 2010-ben is magyar győztese volt a pályázatnak: akkor a debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény nyerte kisfilmjével az Európai Bizottság Színtiszta utánzat címmel kiírt kreatív pályázatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.