Minden Johnny Cashről szól

Nyolcvanéves lenne február 26-án Johnny Cash; az amerikai könnyűzene, a country legendája több mint nyolc évvel halála után is markánsan jelen van az Egyesült Államok kultúrájában.

BL
2012. 02. 11. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kerek születésnaphoz köthető események részeként az idén lesz az alapkőletétel a Johnny Cash arkansasi gyermekkori otthonának megőrzését célzó projektben, Nashville-ben, a country fővárosában új Cash-múzeum nyílik, jó néhány zenei kiadvány megjelenése van láthatáron, és három dokumentumfilm is készül. Az énekes halálát 2003 szeptemberében cukorbetegségből eredő komplikációk okozták. „Ma is jelen van az amerikai emberek otthonában, CD-gyűjteményeiben ugyanúgy, mint mondjuk egy németországi punk gondolatvilágában” – fogalmazott fia, John Carter Cash.

A pénzgyűjtés a Johnny Cash Boyhood Home Project megvalósítására tavaly nyáron indult; a család és az Arkansasi Egyetem célja helyreállítani az épületet, ahol Cash felnőtt. Ez korabeli fényképek és rokonok visszaemlékezései alapján valósul meg, a berendezés, a bútorok olyanok lesznek, mint az 1930-as, 1940-es években, Cash gyermekkorában voltak. Az egyetem múzeumot és workshopok rendezésére alkalmas helyiséget is tervez a projekt részeként. Egy új Cash-múzeum Nashville-ben is nyílik 2012-ben.


Ami a zenei megjelenéseket illeti, április 3-án adják ki a kalóz (bootleg) sorozat újabb anyagát, a The Soul of Truth című dupla CD-t, amely Cashnek a hetvenes-nyolcvanas években rögzített gospel és egyházi dalait mutatja be, eddig ismeretlen számokkal. A tervek között szerepel továbbá egy több lemezből álló doboz (box set) is.

Johnny Cash öt évtizedes pályafutása során (első felvételei 1953-ban jelentek meg) több mint 50 millió lemezt adott el, több Grammy-díjjal tüntették ki. Ő az egyetlen, akit egyaránt beiktattak a rock and roll, a countryzene és a dalszerzők hírességeinek csarnokába is. Munka- és börtöndalai, vadnyugati balladái – a Hey Porter, az I Walk The Line, az A Boy Named Sue, a Ring Of Fire, a John Henry – világszerte ismertek és népszerűek. 1985-ben feleségével és alkotótársával, June Carterrel Magyarországon is fellépett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.