Miskolci színház: több mint igazgatócsere

Kedden hírt adtunk arról, hogy június 1-jétől Kiss Csaba rendező, drámaíró, dramaturg irányítja a Miskolci Nemzeti Színházat. Az új évadra erős kezdést ígér.

Tölgyesi Gábor
2012. 02. 03. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Miskolci Nemzeti Színház nonprofit gazdasági társasággá alakul, e társaság ügyvezetője lesz február 16-tól Kiss Csaba rendező, drámaíró és dramaturg – erről döntött Miskolc képviselő-testülete keddi rendkívüli ülésén, amelyen az is eldőlt: Kiss Csaba június 1-jétől a teátrum igazgatója lesz, megbízatása öt évre szól.

A posztra ketten pályáztak. Koltay Gábor filmrendező igazgatói pályázatában a színház tradíciójának megőrzését ígérte, a szakmai bizottság 5:3 arányban ezt támogatta, a szimpátiaszavazáson részt vevő társulati tagok többsége is a hagyományok folytatására voksolt. Kiss Csaba a megújulásra helyezte a hangsúlyt pályázatában, a jobbítás „rizikóját” a társulat egyharmada támogatta – kedden a miskolci városvezetés is emellett szavazott.

A színház igazgatói posztjára kiírt pályázatot megelőzte, hogy múlt év októberében Kriza Ákos polgármester sürgősségi indítványára a város képviselő-testülete zárt ülésen önkormányzati biztost nevezett ki az intézmény élére. Túl magas a színház kifizetetlen számláinak aránya – indokolta az intézkedést a városvezetés, amit a színházat 2003 óta irányító Halasi Imre megkérdőjelezett. Az évadot a színház a korábbinál 60 millió forinttal kevesebbel tervezhette, e büdzséből augusztusban további 88 millió forintot zárolt az önkormányzat.


Folyamatosan változnak a költségvetési számok, a pályázati és egyéb kilátások. Nagyon nehéz financiális helyzetben van a színház, a pályázat megírásakor erre is tekintettel kellett lenni – nyilatkozta az MNO-nak Kiss Csaba. − A Miskolci Nemzeti Színház a vidéki teátrumok közül a legnagyobb: a Nagyszínházon kívül még négy játszóhellyel rendelkezik. Több mint tizenötezer négyzetméteres, hatalmas épületegyüttes, ennek működtetésére, üzemeltetésére évente mintegy egymilliárd forintot költ az állam, az önkormányzat. A művészi rész, vagyis az, ami a színpadon látható, ennek körülbelül egytizede. Azt is mondhatnánk, hogy a művészeti kiadásokat gyakorlatilag a jegybevétel fedezi. Ezért roppant érzékeny a színház arra, mennyire tudja megtartani a közönségét, mennyire tudhatja magáénak a város színházszerető lakóinak támogatását. Ha a költségvetéséből elvonnak 20-30 millió forintot, az abban a pillanatban meglátszik a színpadon, bemutatók maradnak el, szegényesebb a látvány, a színházi illúzió. És a hiányzó összeget nem lehet elbocsátásokkal „kigazdálkodni”, e szempontból a Miskolci Nemzeti Színház csontra lecsupaszított, ha bárkit elküldünk a műszaki kiszolgáló állományból, abban a pillanatban sérülne a színház működése is. A színháznak mindenképp további – akár pályázati, szponzori vagy önkormányzati – forrásokat kell találnia ahhoz, hogy bővülő, regionális feladatait ellássa – vélte a színházat június 1-jétől irányító Kiss Csaba, hozzátéve, a teátrum szeretne megfelelni az előadó-művészeti törvény nemzeti színházi besorolásának, ami nagyobb régiós szerepvállalást vár el a nemzeti intézményektől.

A magyar színjátszás újabb kori történetében újdonságnak számít az a színházvezetési koncepció, amelyet szeretne Miskolcon megvalósítani Kiss Csaba – nyilatkozta a Magyar Nemzet csütörtöki számában. − A pályázatunkban részletesen ismertetett elképzelés szerint a művészi munkával összefüggő minden lényeges kérdésben a művészeti tanácsra mint döntés-előkészítő testületre támaszkodnék a társulat kialakításától az évadterven át a nézőkkel való kapcsolatig, a beavató és felolvasó-színházi előadásoktól a fesztiválok szervezéséig – mondta a napilapnak. − Öt állandó rendezőt és két dramaturgot kértem fel e közös munkára, szükség esetén a színház zenei vezetője, látványtervezői, illetve a tánctagozat vezetője is csatlakozna a művészeti tanácshoz. Az öt állandó rendező Béres Attila, Keszég László, Rusznyák Gábor, Szabó Máté és Szőcs Artúr – mondta el Kiss Csaba, akinek művészeti koncepcióváltása izgalmasabb, színesebb társulatot, repertoárt, a város felé pedig nyitottabb, többféle réteget megszólító programot kínál.

A zenekar és a tánctagozat fejlesztésének szándéka mellett Kiss Csaba azt is nyilvánosságra hozta, milyen új bemutatókat tervez az új színházi évadban. A teljesség igénye nélkül: a Miskolci Nemzeti Színház Nagyszínpadán Móricz Zsigmond Úri murija az évad drámájaként lesz látható. Nabucco, Hamlet, A vágy villamosa, Bunbury, Játszd újra, Sam, vagy Csokonai Dorottyájának táncbemutatója erős kezdést ígér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.