A bevezetése óta eltelt másfél hónap alatt 27 millió forint bevételt hozott a kulturális adó, amelyet pornográf termékekre vetettek ki – jelentette be L. Simon László, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Bizottságának elnöke az NKA mai sajtóreggelijén. L. Simon László felidézte: bár minden parlamenti párt támogatta a kulturális járulék újbóli bevezetését (2009 végén törölték el), mégis több sajtóorgánum úgy vélte, az új adónem nem hoz majd jelentős bevételt, mindössze évi 20-25 millió forintot. Ám február 22-ig az NKA költségvetésébe 27 millió forint folyt be kulturális adóból, eszerint éves szinten 250-300 millió forint várható ebből a forrásból. Úgy tűnik, a pornócégek most nem játsszák ki különböző könyvvizsgáló cégek segítségével a járulékfizetést, mint azt vélhetően korábban tették – mondta L. Simon László. Hozzátette: érdemes volna átgondolni, milyen további olyan, önmagukat kulturálisnak álcázó termékek, szolgáltatások találhatók hazánkban, amelyek a szellemi, morális felemelkedést nem szolgálják, ezért társadalmi érdeksérelem nélkül ki lehet terjeszteni rájuk a kulturális adót.
Egy február 21-i kormányhatározatnak köszönhetően több komolyzenei együttes 1,38 milliárd forintos keretből kap rendkívüli támogatást a Nemzeti Erőforrás Minisztériumtól (Nefmi) – ezt már Réthelyi Miklós tárcavezető jelentette be a csütörtöki sajtóreggelin. A miniszter elsőként Magyarország második legrégebbi szimfonikus zenekarát, a Concerto Budapestet említette, amely múlt évben elveszítette a fenntartóját. A Fővárosi Önkormányzat támogatásának csökkenése után a Budapesti Fesztiválzenekar is számíthat a Nefmi segítségére, e keretből a Budafoki Dohnányi Zenekarnak is jut. Információnk szerint további kisebb klasszikus zenei együttesek is kapnak rendkívüli támogatást. A keret felosztásáról még egyeztetések folynak. Réthelyi Miklós beszámolt arról is: az NKA 2011-es miniszteri keretéből, összesen 1,77 milliárd forintból legnagyobb számban kulturális rendezvényeket támogattak, az NKA igazgatójának pedig az eddigi megbízott vezetőt, Krucsainé Herter Anikót választotta a kijelölt bizottság.
Az NKA Bizottságának elnöke, L. Simon László elmondta: a Könyvkiadás Kollégium a Márai-program rendezvénypályázataira 72 milliót osztott szét. Az építészeti és örökségvédelmi tárgyú könyvek megjelentetését 35 millió forinttal támogatták, míg a négy nagy írószervezet egyformán 8,2 millió forintot nyert el. A szakkollégium múlt héten százmillió forint értékben írt ki meghívásos pályázatot. Ebből az összegből a nemzetközi könyvvásárokon való magyar jelenlétet koordinálhatja a Balassi Intézet és Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) Könyv- és Fordítástámogató Irodája. A pályázati kiírás három évre szól – Réthelyi Miklós az NKA miniszteri keretéből 100-100 millió forintot a 2012-es és 2013-as évre is átenged e célra. A PIM Könyv- és Fordítástámogató Irodája – a Magyar Könyv Alapítvány utódszervezete – vezetője, Károlyi Dóra bejelentette: az első fordítástámogatási pályázatot 15 millió forintos kerettel várhatóan áprilisban írják ki. L. Simon László hozzátette: a fordítástámogatás pályázati keretét 2013 végéig évi 150 millió forintra szeretnék bővíteni.