„Odaveszett a színház lelke”

Amikor a hat évig elhúzódott felújítási munkálatok nyomán a moszkvai Nagyszínház – a Bolsoj – megnyitotta kapuit, az egyik aranyozott kilincs a nyilvános főpróbára érkező riporter kezében maradt. Ez kézzel fogható jele annak, hogy a 700 millió dollár értékű restaurálás egymagában nem volt elegendő ahhoz, hogy visszatérjen Moszkva nevezetes operaházának régi dicsősége.

TK
2012. 02. 05. 7:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amióta három hónapja ismét felgördült a függöny, sok fellépő művész bírálta az elvégzett munka minőségét, a közönség kifütyülte az első operapremiert és a nézők panaszkodtak a magas jegyárak miatt, két szólótáncos átszerződött egy rivális társulathoz, mások megsérültek. Valerija Uralszkaja, az orosz Balett Magazin főszerkesztője szerint a társulat, amely a kisebb Új Színpadon lépett fel a munkálatok idején, még nem szokta meg az új környezetet.

A restaurálás során igazi aranyfüsttel és alabástrommal borították a 18. században épült operaház fényűző belső terét. Mérnökök felügyelték, hogy a belső díszítés minden részlete különleges hangvisszaverő anyagból készüljön: a cél a hajdani híres akusztika visszaállítása volt. Ám a táncosok morgolódtak, mert a gyakorlótermek túlságosan szűkre sikerültek, szerintük a Bolsoj elvesztette azt a vonzerőt, amely csak a messze tűnt kor patinájával érvényesülhet.

„Odaveszett a színház lelke” – panaszkodott a Reutersnek Marianna Rizskina, a Bolsoj primabalerinája, aki már 22 éve tagja a társulatnak. „A próbatermet szétcincálták és hivatali szobákra emlékeztető, alacsony mennyezetű és más tekintetben is hibás helyiségekkel helyettesítették” – fűzte hozzá. „Két balettstúdió mennyezete olyan alacsony, hogy a táncosok a nagyobb ugrásoknál akár a fejüket is beverhetik”. A társulat régebbi tagjai nosztalgiával gondolnak vissza a recsegő padlóra és a nyikorgó faajtókra, amelyek helyére bézs csempe és műanyag került.

A Nagy Katalin cárnő által 1776-ban alapított intézmény újranyitását tavaly ősszel egy diadalmas új korszak születésnapjaként köszöntötték, hírességek sokasága jelent meg az elegáns avatóünnepségen.

A vendégek már az első bemutatón kifütyülték Glinka Ruszlán és Ludmiláját. A hagyománytisztelő orosz közönséget megdöbbentette a színpadon látható meztelenség és a sok fénylő videóberendezés. A következő bemutatót a Bolsoj élő legendája, a 85 éves Jurij Grigorovics állította színre, a mindig népszerű Csipkerózsika balett biztos sikernek ígérkezett. Ám miközben a kritikusok a premierre vártak, két vezető szólótáncos kilépett a társulattól. A 25 éves Natalja Oszipova és a 22 éves Ivan Vasziljev átigazolt a kisebb és kevésbé ismert szentpétervári Mihajlovszkij színházhoz. Ráadásul a két balettcsillag kijelentette, hogy nem a pénzt, hanem az alkotói szabadságot tartotta szem előtt – bár az is igaz, hogy a Mihajlovszkij lakást és nagyvonalú gázsit is biztosított.

Ekkor minden szem David Hallbergre szegeződött, aki szeptemberben az első amerikai szólótáncosként csatlakozott a társulathoz. A nagyszerű felépítésű művész kiváló kritikát kapott a premieren, mintegy feledtetve a Bolsoj első operabemutatójának bukását – de a feltámadás rövid életűnek bizonyult. Annak ellenére, hogy a színpad új, korszerű borítást kapott, Hallberg a balett második előadásán eltörte a bokáját és gyógykezelésre hazautazott az Egyesült Államokba. Mindennek tetejébe az internetet elárasztották a jegyárakra vonatkozó panaszok – nem utolsó sorban azért, mert spekulánsok felvásárolták a jegyeket és méregdrágán, jelentős haszonnal adták tovább.

A jegyüzéreket azóta sem sikerült megfékezni. A Rózsalovag áprilisi bemutatójára az első emeleti páholyjegy 110 dollárba kerül, de a jegyek már elkeltek – viszont a spekulánsoknál még beszerezhetők: 300 dollárért. A sok gond ellenére a Nagyszínház telt házat vonz: sokan hajlandók megfizetni a magas árat azért, hogy megtekinthessék a világ egyik leghíresebb operaházának produkcióit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.