A bizottság 10. alkalommal hirdeti meg nemzetközi pályázatát, amelynek célja a legeredetibb kelet-közép-európai kísérletek bemutatása – olvasható az építészfórum a honlapján közzétett felhívásban. „Egy olyan túltelített fogyasztói piacon, ahol a dizájn szinte mindennapos, számos olyan tárgy van jelen a közelmúltból, amelynek nyomai alig ismertek vagy eltűntek. Ezek névtelen vagy mindennapi tárgyak, kisipari vagy tömegtermékek. A pályázat célja egy, a kelet-közép-európai országokban született, névtelen újításoknak szentelt emléktérkép létrehozása” – fogalmaz a kiírás.
A pályázóknak ki kell választaniuk a „közös emlékezet” egy tárgyát, amely lehet háztartási eszköz, profi felszerelés vagy akár kis építőelem is. Miután kiszemelték a tárgyat, le kell fényképezni, fel kell vázolni a tárgy rövid történetét és a választás mögött húzódó motivációt. Ezután meg kell kísérelni újrafelhasználni, újraértelmezni a tárgyat.
A pályázaton részt vehet minden termék- és formatervező, aki a Közép-európai Kezdeményezés (CEI) országaiban született (Albánia, Ausztria, Bosznia és Hercegovina, Bulgária, Csehország, Fehéroroszország, Horvátország, Lengyelország, Macedónia, Magyarország, Moldávia, Montenegró, Olaszország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna), valamint Észtország, Lettország, Litvánia, Németország és Törökország polgárai is jelentkezhetnek.
A zsűri tagjai a CEI és a Trieste Contemporanea nemzetközi szakértői és képviselői lesznek, az elnöki tisztséget Gillo Dorfes fogja betölteni. Az online pályázaton való részvétel ingyenes, a jelentkezők a Trieste Contemporanea weboldalán regisztrálhatnak május 31-e éjfélig.

További komoly vizsgálatok zajlanak Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban