Szexuálpolitika és társadalomkritika a fesztiválon

A héten kezdődik, és március közepéig tart a Temps d'Images 2012 – Képek Ideje Fesztivál a budapesti Trafó Kortárs Művészetek Házában. A sort a DV8 nyitja, de fellép a PanoDráma, az olasz Mutato Imago és a Forte Társulat. A Művész moziban pedig a tánc és a zene kortárs nagyjairól vetítenek filmeket.

Son
2012. 02. 23. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma és holnap a DV8 angol fizikai színházi csapat Beszélhetünk erről? / Can we talk about this? című előadása nyitja meg az idei Temps d' Images 2012 – Képek Ideje Fesztivált. A brit formabontó társulat verbatim táncszínházi darabja a szólásszabadság, cenzúra, vallás kérdéskörét feszegeti.

A sydney-i operaház színpadán tavaly debütált előadás alapját olyan megrázó, nemzetközi felháborodást keltő események adják, mint Salman Rushdie könyveinek 1989-es elégetése, Theo Van Gogh holland filmrendező meggyilkolása vagy a Mohammed-karikatúrák körüli 2005-ös botránya. Ezek az utóbbi évtizedekben keményen átalakították a kultúrával, művészettel és a szabadságjogokkal kapcsolatos politikai attitűdöt világszerte. Lloyd Newson és csapata a maga módján radikálisan mondja el, mit gondol a gondolatok és érzelmek szabadságának korlátozásáról. Newson úttörő előadásai mindig erőteljes társadalomkritikai felhanggal bírtak. A 80-as, 90-es évek idején főként a szexualitás, és ezen belül is a férfiasság – a maszkulin férfi ideál – és a szexuálpolitika problematikája foglalkoztatta a koreográfust. Az utóbbi években inkább a dokumentarista stílusban találták meg magukat: archív dokumentumokat és élő interjúkat használnak fel előadásaikhoz, nem volt ez máshogy a Can We Talk About This? című előadás esetében sem.

A fesztiválon lesz látható a fővárosban utoljára jövő hét kedden és szerdán a PanoDráma társulat dokumentum-színházi előadása a magyarországi cigányok ellen elkövetett gyilkosságokról (részletes írásunk a darabról itt olvasható, további elemzés itt). Március 2-án és 3-án az olasz Muta Imago kétszereplős darabja, a Madeleine lesz látható a Trafóban. Feszült várakozás, nyughatatlanság, rohanás a végzet felé. Álom és a félelem szülte rémképek egybefolynak. A fenyegetettség érzése nem engedi, hogy szabadon szárnyaljunk.

A Horváth Csaba vezette Forte Társulat egy mesejátékkal kapcsolódik a fesztiválhoz. Március 8-10. között egy japán mese mozgásszínházi feldolgozását mutatják be. Koto és Kaori története titkokról mesél, például a virágok alvásáról, a fűről, ami éjszaka betakarózik, a fejcsóváló bokorról, arról, hogy bizonyos növények tudnak számolni, a fák pedig emberré tudnak válni.

A budapesti Művész Moziban március 5-7. között különleges dokumentumfilmeket lehet megnézni, méghozzá ingyen. A kortárs zenei és táncélet legmeghatározóbb figuráinak életébe lehet bepillantani az Arte filmjei révén: Jiri Kylián, vagy a Random Dance-t vezető Wayne McGregor is közel engedi magához a nézőt, a francia Thierry de May pedig neves koreográfusok – köztük Anne Teresa de Keersmaeker és Thomas Hauert – Debussy és Ravel zenéjére készített koreográfiáját örökítette meg.

A brit koreográfusról szóló film előzetese itt megnézhető:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.