Ma és holnap a DV8 angol fizikai színházi csapat Beszélhetünk erről? / Can we talk about this? című előadása nyitja meg az idei Temps d' Images 2012 – Képek Ideje Fesztivált. A brit formabontó társulat verbatim táncszínházi darabja a szólásszabadság, cenzúra, vallás kérdéskörét feszegeti.
A sydney-i operaház színpadán tavaly debütált előadás alapját olyan megrázó, nemzetközi felháborodást keltő események adják, mint Salman Rushdie könyveinek 1989-es elégetése, Theo Van Gogh holland filmrendező meggyilkolása vagy a Mohammed-karikatúrák körüli 2005-ös botránya. Ezek az utóbbi évtizedekben keményen átalakították a kultúrával, művészettel és a szabadságjogokkal kapcsolatos politikai attitűdöt világszerte. Lloyd Newson és csapata a maga módján radikálisan mondja el, mit gondol a gondolatok és érzelmek szabadságának korlátozásáról. Newson úttörő előadásai mindig erőteljes társadalomkritikai felhanggal bírtak. A 80-as, 90-es évek idején főként a szexualitás, és ezen belül is a férfiasság – a maszkulin férfi ideál – és a szexuálpolitika problematikája foglalkoztatta a koreográfust. Az utóbbi években inkább a dokumentarista stílusban találták meg magukat: archív dokumentumokat és élő interjúkat használnak fel előadásaikhoz, nem volt ez máshogy a Can We Talk About This? című előadás esetében sem.
A fesztiválon lesz látható a fővárosban utoljára jövő hét kedden és szerdán a PanoDráma társulat dokumentum-színházi előadása a magyarországi cigányok ellen elkövetett gyilkosságokról (részletes írásunk a darabról itt olvasható, további elemzés itt). Március 2-án és 3-án az olasz Muta Imago kétszereplős darabja, a Madeleine lesz látható a Trafóban. Feszült várakozás, nyughatatlanság, rohanás a végzet felé. Álom és a félelem szülte rémképek egybefolynak. A fenyegetettség érzése nem engedi, hogy szabadon szárnyaljunk.
A Horváth Csaba vezette Forte Társulat egy mesejátékkal kapcsolódik a fesztiválhoz. Március 8-10. között egy japán mese mozgásszínházi feldolgozását mutatják be. Koto és Kaori története titkokról mesél, például a virágok alvásáról, a fűről, ami éjszaka betakarózik, a fejcsóváló bokorról, arról, hogy bizonyos növények tudnak számolni, a fák pedig emberré tudnak válni.
A budapesti Művész Moziban március 5-7. között különleges dokumentumfilmeket lehet megnézni, méghozzá ingyen. A kortárs zenei és táncélet legmeghatározóbb figuráinak életébe lehet bepillantani az Arte filmjei révén: Jiri Kylián, vagy a Random Dance-t vezető Wayne McGregor is közel engedi magához a nézőt, a francia Thierry de May pedig neves koreográfusok – köztük Anne Teresa de Keersmaeker és Thomas Hauert – Debussy és Ravel zenéjére készített koreográfiáját örökítette meg.
A brit koreográfusról szóló film előzetese itt megnézhető: