A Nemzeti Múzeum programjában régóta szerepel, hogy a kiállításlátogatás élményét át tudja adni a vakoknak és gyengén látóknak is, ezért indult el 2002-ben a Tapintva láss program, amely az MNM régészeti kiállítását számukra is élvezhetővé tette – idézte fel a megállapodás aláírása előtt Csorba László, a múzeum főigazgatója.
Németh István, a Lions Klubok Magyarországi Szövetségének soros kormányzója arra emlékeztetett, hogy a világ 206 országában több mint 1,5 millió tagot tömörítő jótékonysági szervezet kiemelt célja a látás megőrzése és a látássérültek segítése.
Mint közölte, a csütörtökön aláírt megállapodás szerint a szövetség ahhoz nyújt segítséget, hogy a látássérültek az ország minden részéből eljuthassanak a Nemzeti Múzeum tapintható kiállítására.
Kocsis László régész, az MNM munkatársa elmondta, hogy a Tapintva láss program keretében 2002-ben bővítették a Kárpát-medence történetét bemutató állandó régészeti kiállítást 35 tapintható műtárgymásolattal, többek között egy rézkori kocsimodellel, egy kétkerekű kelta díszkocsi mérethű másával, egy római harcos teljes fegyverzetének rekonstrukciójával, korabeli technikával készült szövetmintákkal és egy reflexíj másolatával.
A kézzel érinthető rekonstrukciók természetesen nem csak a látássérülteknek nyújtanak nagy élményt, őket azonban a régészeti kiállításhoz kapcsolódó, úgynevezett hangtérkép is segíti; ennek segítségével akár egyedül is tájékozódhatnak a múzeum termeiben – hangsúlyozta Kocsis László.
Mint Csorba László az MTI-nek elmondta, a magyarországi Lionsszal kötött megállapodás a közös elképzelések szerint egy hosszú távú együttműködés kezdetét jelenti. Az MNM főigazgatójának tervei közt szerepel például, hogy a helyi Lions Klub segítségét kérje Amerigo Tot Anzióban található munkájának helyreállításához: a magyar származású szobrászművész egykor a Lions támogatásával alakított emlékművé egy második világháborús bunkert az 1944. júniusi szövetséges partraszállás helyszínén.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő