Végső búcsú a csembaló mesterétől

Sebestyén János Liszt- és Erkel-díjas csembaló- és orgonaművészt február 24-én, pénteken 12 óra 45 perctől búcsúztatják pályatársai, barátai, tisztelői, növendékei a Farkasréti temető Makovecz-termében – közölte Horváth Anikó csembalóművész, Sebestyén János volt tanítványa. A művész életének 81. évében, február 4-én hunyt el.

Grund
2012. 02. 17. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sebestyén János csembaló- és orgonaművész, a Zeneakadémia csembaló tanszakának megalapítója, a Magyar Rádió nyugalmazott főmunkatársa volt. 1931. március 2-án született Budapesten muzsikus családban: édesapja gordonkaművész, édesanyja zongoraművész volt. Érdeklődése hamar a zene felé fordult, a konzervatóriumban, ahol édesanyja is tanított, zongorázni tanult, az orgonát édesapja ajánlotta számára. Sebestyén János a zeneművészeti főiskola zongora-, orgona- és zeneszerzés szakán folytatta tanulmányait. Még főiskolás volt, amikor a Magyar Rádióhoz került, amelynek 1950-től öt évtizeden át maradt munkatársa.

A zongora és az orgona mellett hamarosan egy újabb hangszernek, a csembalónak is kiváló „tudósa” lett. 1970-ben, Kovács Dénes hegedűművész rektorsága idején tanszéket alapított az akkoriban különlegességnek számító hangszernek. 2000-ben ő szervezte meg az első hazai nemzetközi csembalóversenyt, amelynek egyben zsűrielnöke is volt, ahogy öt alkalommal elnökölt a Liszt Ferenc Nemzetközi Orgonaversenyen is.

Zenepedagógiai tevékenysége és hangverseny-fellépései mellett népszerűek voltak rádiós műsorai is, mint az Egy rádiós naplójából, Azok a rádiós évek..., az Emlékek szárnyai című sorozatok. Rádiós műsoraiban beszélgetőpartnerei élete érdekelte, vendégei közt volt színész, nagykövet, zenész egyaránt.

A televízióban külföldön élő művészek portréival jelentkezett, s hosszú időn keresztül az ő értő kommentálásával közvetítette a televízió a hagyományos bécsi újévi koncertet, valamint a magyarországi karmesterversenyeket. Mindezek mellett könyvet írt az Oscar-díjas magyar születésű Rózsa Miklós zeneszerzőről, valamint a rádió történetéről.

Sebestyén Jánost munkássága elismeréseként itthon Erkel Ferenc-díjjal (1967) és Liszt Ferenc-díjjal (1974) tüntették ki, megkapta az érdemes művész címet (1982), a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét (2000), továbbá több külföldi ország kitüntetését. Március 2-án töltötte volna be életének 81. évét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.