A József Attila-díjat kiemelkedő irodalmi tevékenységért adományozza a mindenkori illetékes miniszter (jelenleg Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter), a jogszabály szerint „a szakmai kuratóriumok javaslata alapján”. Arra nem kötelezi jogszabály az illetékes minisztert, hogy a javaslatokat el is fogadja, de az elmúlt két évtized gyakorlatában mégsem volt jellemző, hogy ne az a tizenhárom alkotó kapta volna a József Attila-díjat, akiknek a személyében az írószervezetek megegyeztek.
Tavaly viszont Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár felülbírálta az írószervezetek által javasolt névsort, akkor négy nevet húzott ki onnan. Az eset miatt mind a kilenc írószervezet – az Erdélyi Magyar Írók Ligája (EMIL), a Fiatal Írók Szövetsége (FISZ), az Írók Szakszervezete, a József Attila Kör (JAK), a Magyar Műfordítók Egyesülete, a Magyar Írószövetség, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE), a PEN Klub és a Szépírók Társasága – közös, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak címzett levélben tiltakozott, de ennek a tartalmát akkor nem hozták nyilvánosságra, és hivatalosan azt sem közölték, hogy ki volt az a négy szerző, akiket az államtitkár nem tartott érdemesnek a József Attila-díjra.
Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár egy nyílt levelezés során reagált a történtekre. Kukorelly Endre költő-író és országgyűlési képviselőnek (LMP) válaszolva többek között azt írta: „Elérkezettnek látom azt a pillanatot, amikor a kulturális tárca irányítójának lehet és legyen saját véleménye arról, hogy ki érdemel meg valamely díjat. Mint leveledből kiderül, egy államtitkárnak vagy miniszternek maximum annyi kompetenciát engedélyeznél, hogy tudomásul vegye az író-szervezetek listáját, amelyet az orra alá dugnak. Ezt helytelennek vélem, és mindent meg is fogok tenni azért, hogy a kultúrpolitikus ne bábu vagy mások utasításainak végrehajtója legyen, hanem olyan szereplő, akinek elismerik az önálló ítélethez való jogát” – írta az államtitkár, aki idén hat szerzőt cserélt le az írószervezetek által javasolt tizenhármas listáról.
Tiltakozást egyelőre egyik írószervezet sem tett közzé, a két fiatal írószervezet, a FISZ és a JAK elnökei azonban más irodalmárokkal közösen tiltakozó Facebook-oldalt indítottak, ahol azt írják: szerintük a József Attila-díj odaítélésének menete ismét méltatlanná vált. „Szőcs Géza kilenc írószervezet közös döntését vétózta meg egy személyben, ezzel a díj szakmai, konszenzusos jellegét és értékét ásva alá, jelezve, hogy a szakmai szervezetek véleményét nem tartja megalapozottnak, és kizárólag saját ítéletében bízik egy állami díj odaítélésekor. Így közel húsz év után ő az első, aki elfogadhatatlannak tartja az írószervezetek közös listáját a József Attila-díj odaítélésekor” – áll a Facebook-csoport leírásában.