A gulagokról nyílik kiállítás

A Szovjetunióba elhurcolt csehszlovák állampolgárok sorsát mutatja be a Csehszlovákok a gulagokban című kiállítás, amely csütörtöktől tekinthető meg a prágai Montmartre galériában.

Grund
2012. 03. 22. 13:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagy érdeklődésre számot tartó kiállítást Adam Hradílek és Jan Dvorák történész állította össze a Totalitárius Rendszereket Kutató Intézet és a Václav Havel Könyvtár közreműködésével.

Az egykori foglyokkal készített néhány tucatnyi beszélgetésen, visszaemlékezésen kívül a szerzők nagy számú levéltári anyagot, fényképeket és a táborokban használt tárgyakat gyűjtöttek össze, amelyek közül a legérdekesebbek láthatók a kiállításon.

Korábban cseh történészek egy része azt állította, hogy mintegy 100 ezerre tehető azoknak a csehszlovákoknak a száma, akik a második világháború után a szibériai gulagokba kerültek. Mecislav Borák, akik évek óta külön foglalkozik a témával, kiderítette, hogy ez a szám nagyon eltúlzott.

Borák úgy véli, ha az egész egykori Csehszlovákiát (Csehország, Szlovákia, Kárpátalja) számításba vesszük, legfeljebb 37 ezer lehet a gulagokba elhurcoltak száma.

A történész kutatásaiból kiderült, hogy a megtorlások elsősorban a Kárpátalját érintették, amely az első világháború után, 1918-ban került Magyarországtól Csehszlovákiához, majd 1945-ben a Szovjetunió (Ukrajna) része lett. „A levéltári dokumentumok azt mutatják, hogy Kárpátaljáról mintegy 20 ezer embert hurcoltak el a gulagokba„ – állítja Borák.

A második világháború utáni szovjet intézkedések nagymértékben érintették a korábban Csehszlovákiában politikai menedéket talált oroszokat, ukránokat, zsidókat, lengyeleket és más emigránsokat, akiket a kommunista Moszkva ellenségnek tekintett. Több ezer cseh, szlovák és szlovákiai magyar került lágerekbe, köztük százával voltak kommunisták és baloldaliak, akik korábban lelkesedtek az új társadalmi rendért.

A történész nem számítja a gulagra elhurcoltak közé azt a mintegy 70 ezer embert, döntően szudétanémeteket, akiket a csehszlovák határvidék náci megszállása után behívtak a német hadseregbe, majd a háború folyamán szovjet hadifogságba kerültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.