A nácik elkobozták, Sachsék most visszakapják

Vissza kell szolgáltatnia a berlini Német Történeti Múzeumnak a német szövetségi bíróság pénteki ítélete szerint azt a több ezernyi plakátot Hans Sachs műgyűjtő örökösének, amelyeket a nácik koboztak el a második világháború hajnalán. A kollekció értékét 4,5-16 millió euróra taksálják.

Grund
2012. 03. 16. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A karlsruhei bíróság szerint a berlini múzeum fenntartaná a nácik által elkövetett bűnt azzal, ha megtarthatná a ritka posztereket, amelyek jogos örököseként Hans Sachs most 74 éves fiát jelölte meg.

A pénteki döntés hétévi jogi huzavonának vet vélhetően véget. A csatározás tárgyát ritka plakátok, köztük az 1800-as évekből származó alkotások képezték. A gyűjtemény palettáján a szecesszió, az expresszionizmus, valamint a konstruktivizmus és az art deco jegyében született darabok szerepelnek olyan művészek ecsetjéből, mint Henry van de Velde, Vaszilij Kandinszkij, Käthe Kollwitz, Max Pechstein vagy épp Otto Dix.

– Nem tudom leírni, mit jelent ez nekem – fogalmazott az ítélethirdetés után ismertetett közleményében a Floridában élő Peter Sachs. „Érvényesültek apám jogai, elismerést nyert az az élet, amelyet elvesztett és soha nem kapott vissza” – írta.

A Sachs család tagjait 1938-ban letartóztatták, néhány napi őrizet után azonban ki tudtak szabadulni, és az Egyesült Államokba menekültek. A jó nevű fogorvos, Hans Sachs előtte Richard Lenz bankárra bízta a plakátokat megőrzésre, de később a propagandaminisztérium lefoglalta őket. Legközelebb csak az 1960-as években bukkantak fel, egy kelet-berlini épület pincéjében nyolcezer darabot találtak, ezek a Német Történeti Múzeum gyűjteményébe kerültek.

A bíróság rámutatott: a bankár nem vette meg a gyűjteményt, így nem formálhatott rá jogot, a propagandaminisztérium intézkedéseit pedig már az 1950-es években jogellenesnek nyilvánította a törvénykezés. A bírák a szövetségesek által 1949-ben az elkobzott javak visszaszolgáltatásáról hozott rendelkezését figyelembe véve elismerték ugyan, hogy Peter Sachs valóban késve adta be követelését a plakátok visszaszolgáltatására, de úgy találták, hogy a törvény szelleme egyértelműen Sachs oldalán áll. Tény, hogy Hans Sachs 1961-ben kártérítést kapott – abban a tudatban, hogy a kollekciónak nyoma veszett –, ez azonban a bíróság mostani döntése szerint nem jelenti azt, hogy nem az ő örököse a plakátok jogos tulajdonosa. Ezzel kapcsolatosan utalt arra a testület, hogy egy ellentétes döntéssel fenntartanák a náci méltánytalanságot.

Eddig 4259 plakátról vált bizonyossá, hogy egykor Hans Sachs gyűjteményét gyarapította. A híres műgyűjtő poszterkollekciója 12 500 tételt számlált: kiállítások, kabarék, filmek, árucikkek plakátjai voltak ezek, de még politikai propaganda is akadt közöttük. Mindegyik ritkaságszámba menő, egyedi darab. A hiányzó alkotások sorsa ismeretlen.

A Német Történeti Múzeum rendszerint csak kevés plakátot szerepeltetett egyszerre a kiállításain, noha felbecsülhetetlen kutatási forrásnak tartotta a birtokába került darabokat. Ügyvédje szerint Sachs abban bízik, hogy új otthont találhat számukra, és a nagyközönség is megcsodálhatja őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.