A Hangfoglaló Magyarország 2012 versenyt a Hangszeresek Országos Szövetsége, az Artisjus – Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület és a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus kezdeményezte. A májustól októberig tartó sorozat tizennégy magyarországi és négy határon túli könnyűzenei tehetségkutató versenyből áll össze. Az egymillió forintos fődíj mellett külön díjazzák a legkiemelkedőbb hangszeres zenészeket, komponistákat és a közönség kedvencét.
A verseny első körben helyi megméretésekkel indul: Balmazújvárosban, Hajdúszoboszlón, Szolnokon, Mátészalkán, Debrecenben, Komáromban, Balatonbogláron, Tatabányán, Pakson, Pécsett, Szolnokon, Szigetszentmiklóson, Békésen, Budapesten, valamint a Felvidéken, Erdélyben, a Vajdaságban és a Muravidéken mutathatják meg magukat a kezdő zenészek.
A döntőben a zenekarok az idei Hangfoglalás kiállítás első napján, október 5-én mérik össze a tudásukat Budapesten, a szakmai zsűri által legjobbnak tartott zenekar egymillió forint értékben hangszereket és hangtechnikai eszközöket nyer, nem utolsósorban pedig profik között léphet fel a Hangfoglalás kiállítás nagyszínpadán. A koncerten többsávos kép- és hangfelvétel készül, amelynek vágott és kevert anyagát a győztes zenekar szintén megkapja.
A versenyzők az interneten is bemutatkozhatnak: a zenekarok május 7. és szeptember 20. között feltölthetik egy saját szerzeményük videóját a YouTube-ra. Ha elküldik ennek linkjét a [email protected] e-mail címre, a videó megjelenik a Hangfoglaló oldalán, ahol a közönség szavazhat rá. A legjobb gitáros, basszusgitáros, dobos, billentyűs, énekes, dalszerző és szövegíró személyre szabott ajándékokat, hangszert, hangtechnikai eszközöket nyerhet. A közönségdíjas zenekar pedig a jövő évi Hangfoglalás kiállításon koncertezhet.
Fölszállott a páva – tehetségkutató népzenész-néptáncosoknak: Fölszállott a páva címmel hirdetett népzene- és néptáncvetélkedőt a közmédia és a Hagyományok Háza. Az ötmillió forint összdíjazású versenyre április 20-ig 16-32 éves hagyományápoló énekesek, zenekarok és néptáncosok jelentkezhetnek. A verseny aktualitását többek között az adta, hogy az idén ünnepeljük a táncházmozgalom alakulásának 40. évfordulóját, és a táncházmódszer tavaly bekerült a szellemi kulturális örökség védelmének magyar modelljeként az UNESCO nyilvántartásába. Ráadásul az idén három mesterre is emlékezünk: 120 éve született Lajtha László zeneszerző-népzenekutató, nyolcvan éve született Martin György néptánckutató, és 15 éve hunyt el Kolozsváron Jagamas János zenetörténész-népzenekutató, de Kodály Zoltán születésének is kerek évfordulója van, az idén lenne 130 éves. A verseny egyben tisztelgés mindazok előtt, akik ez alatt a négy évtized alatt Bartók és Kodály szellemi örököseiként a népi kultúrát életben tartották. Az MTVA, a Duna Televízió és a Hagyományok Háza közös versenyére a teljes magyar nyelvterületről várnak jelentkezőket, tehát a határokon túlról is. A jelentkezés részletei a Hagyományok Háza internetes oldalán is olvashatók. A selejtezőket különböző vidéki és határon túli helyszíneket tartják május 20. és június 30. között, ezekről és az elődöntőkről októberben sugároz összefoglalókat a Duna Televízió. Az elődöntők szeptemberben a Hagyományok Házában lesznek, a középdöntőket pedig októberben egy berendezett tévéstúdióban tartják, és novemberben tűzik műsorra. Az öttagú zsűri elnöke Sebő Ferenc lesz. A döntőbe tíz produkció jut be, négy alkalomra bontva november 25-én, december 2-án, 9-én és 16-án rendezik meg élőben közvetítve, és ezekre a népszerű tehetségkutatókhoz hasonlóan a versenyzők szakmai mentorok segítségével készülnek fel hétről hétre. Az utolsó alkalomra négy produkció marad, közülük kerül ki a győztes és a közönségdíjas.