A drámaíró verseny – ezt a szerzők, a rendezők és a színészek is kiemelik évről évre – játék. Nem is lehetne más, hiszen egy nap alatt zajlik le egy hathetes próbafolyamat, és egy éjszaka alatt születik meg egy dráma. A drámaversenyt – ahogy Egressy Zoltán, az egyik idei drámaszerző is mondja – annyira kell komolyan venni, mint bármilyen más játékot. Nem véresen komolyan, de azért mindenki teljes erőbedobással csinálja végig ezt a hétvégét, hogy tényleg jó legyen a játék. És ezt persze nem csak a maguk kedvéért, hiszen a versenynek egyik hagyománya, hogy minél több ponton próbálják bevonni a közönséget.
Nekik szól az a gesztus, hogy a Bárka irodalmi folyóiratban már a hétvége folyamán megjelennek a darabok, amelyek egy békéscsabai hotel szobáiban születnek meg péntekről szombatra virradóra, és az ő kedvükért a próbafolyamat teljes ideje alatt nyitva áll a Békéscsabai Jókai Színház, bárki betekinthet a három előadás próbájába. Tavaly meglepően sokan éltek a lehetőséggel, egész nap zsongott a színház környéke, már majdnem fesztiválhangulat uralkodott Békéscsabán. Benne volt a levegőben, hogy valami olyasmi zajlik, ami sokakat megmozgat. Erre utaltak a nagyszínpadi telt házak is, nemcsak a darabok vasárnapi premierjén, hanem péntek este, a verseny kezdetén is, amikor a szervezők ünnepélyesen kihúzták egy cilinderből a Magyar Nemzetnek azt a másnapi cikkét, amely a megírandó darabok témája lett.
Tege Antal, a Békés Megyei Jókai Színház színész-rendezője Kiss Ottó Várakozás című egyfelvonásosában
Fotó: Hegedűs Márta
Sorsolás idén is lesz, de most nem a Békés Megyei Jókai Színházban, hanem a Duna Televízió kamerái előtt, péntek este nyolc órakor a Kultúrinfó magazinműsorában. A három szerző – idén Egressy Zoltán, Garaczi László és Szabó T. Anna – ekkor már elhelyezkedik a békéscsabai hotelszobájában, reggel nyolcra pedig három kész egyfelvonásos drámával bújnak elő.
Ezeket rögtön sokszorosítják, és következnek a meghívott rendezők – Csiszár Imre, Koltay Gábor és Marton László –, akik szintén sorsolás útján jutnak a maguk darabjához, majd ugyanilyen úton kapnak egy-egy hatfős társulatot, és kezdődhetnek is a próbák. A színészek nagy része egyébként a Békés Megyei Jókai Színház színészgárdájából kerül ki, de minden évben hívnak vendégeket is, idén a fővárosból. Cseke Katinkát, Kiss Ramónát és Schlanger Andrást „szétosztották” a három békéscsabai színészcsapat között.
A fesztivált, ahogy az elmúlt két évben is, közösen szervezi a Békés Megyei Jókai Színház, a XXI. Század Magyar Drámájáért Alapítvány és a Körös Irodalmi Társaság.