Az osztrák történész-újságíró elmondta, hogy az egykori Wehrmacht fennmaradt iratanyagából származó dokumentumokon alapuló feltételezése szerint a Hatvany-család műgyűjteményének egy jelentős nagyságú, 250-500 műtárgyból álló részét 1944–1945 telén a megszálló nácik egy szigorúan titkos akció keretében elhurcolták Magyarországról és a jelenlegi német–cseh határ közelében fekvő Deutschkatharinenberg település térségében rejtették el. A németországi ezüstbánya167 milliárd forint értékű műkincset rejthet.
A rendkívüli értékű műalkotások valószínűleg két, föld alatti raktárban vannak. A helyszínen nyolc szakértő dolgozik, köztük geofizikusok, akik műszeres mérésekkel próbálják meghatározni a vélhetően nagyjából ötméteres mélységben rejlő tárolóhelyiségek pontos elhelyezkedését. A munkát igen nagy körültekintéssel kell végezni, vigyázni kell arra, hogy a feltárás közben ne sérüljenek meg a műtárgyak, a kutatás azonban még az idén befejeződhet – mondta el List, aki szerint az is elképzelhető, hogy más műtárgyakat, ugyancsak nácik által Magyarországról elrabolt alkotásokat is találhatnak a raktárakban.
A barlang azért lehetett ideális célállomás, mert ott a klíma miatt kiválóan meg lehetett őrizni a műkincseket. Eddig a kutatás során egy Schmeisser géppisztolyt, egy gázálarcot, egy kulcsot, valamint egy robbanószerkezetet találtak. Az expedíció vezetője szerint magyarok semmilyen formában nem vesznek részt a munkában. A kutatás az illetékes német hatóságok tudomásával zajlik, amelyek az előkerülő műkincsekről tájékoztatják a magyar hatóságokat. A Hatvany-gyűjtemény német földben elrejtett darabjai így végül visszakerülnek majd a jogos tulajdonoshoz. Burkhart List további részleteket nem árult el, mert szerződés köti egy amerikai médiatársasághoz, amely dokumentumfilmet készít a kutatásról.
Hatvany Ferenc (1881–1958) festőművész és műgyűjtő műalkotás-gyűjteménye összesen több mint hétszáz festményt, grafikát, szobrot, szőnyeget és egyéb textileket, bútorokat és más műtárgyakat foglalt magában. A második világháború végén a gyűjtemény szétszóródott, egy része a Szovjetunióba került. Több alkotást a budapesti Szépművészeti Múzeum őriz, ezek közé tartozik például Gustave Courbet Birkózók című festménye és Pablo Picasso Anya gyermekével című képe.

Kiderült, hogy mikor jön végre az igazi nyár!