Ez tényleg állat!

A kortárs művész költő-e még, vagy már „csak” színész? Leginkább ez a kérdés foglalkoztatja a befogadót, miközben nemrég megnyílt, Ez állat! című tárlat képeit fürkészi.

Szilágyi Bundi András
2012. 03. 04. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változik a város, ezt a változást jelzi az is, hogy néhány éve új színfolt jelent meg a kiállítási helyszínek térképén – a Faur Zsófi Galéria ugyan a neten még a Ráday utcai helyszínén létezik, valójában Budapest egyik új, épülő városrészében, a Bartók Béla út 25. szám alatt kapott helyet. Háromszáz négyzetméteres terében akár párhuzamos tárlatokat is lehet rendezni.

Az éppen aktuális, Ez állat! című kiállítás anyaga meglehetősen hullámzó. A kiállítás vezérlő elve, kurátori koncepciója talán csak annyi, hogy valamilyen, átvitt vagy konkrét értelemben megjelenik rajta az „állat”, az „állatság” mibenléte, mélységei azonban sajnos nem tárulnak fel. Pedig a kiállító művészek névsora igen illusztris: Babinszky Csilla, Bognár Benedek, El-Hassan Róza, Fabricius Anna, Hámori Anett, Hugyecsek Balázs, Kudász Gábor Arion, Majoros Áron, Molnár Ágnes Éva, Rizmayer Péter, Szamarasz Daphné.



Bognár Benedek sorozatán kitömött állatok láthatóak halottnak tűnő emberi környezetben. A kortárs trendeknek megfelelően minden ízében profi fényképek azonnal magukba szippantják a nézőt, köszönhetően részben a technikának és a hatalmas méreteknek.



A többi fotó így asszisztálni kényszerül még akkor is, ha felmerül a kérdés: azon túl, hogy egy működőképes kontrasztot hozott létre az alkotó holt állatok és holt terek között, és a képek technikailag kifogástalanok, vajon mi a célja ezzel?



Lényegében minden alkotó munkájával kapcsolatban ugyanez a dilemma. Jellemző, hogy míg korábban a fiatal művészek mindig valami új és eredeti mondanivalóval jelentkeztek, új idők új dalaival, most mintha megelégednének azzal, hogy lekottázzák a régi dalokat és újra feljátsszák őket. A művészetre megtanulható valamiként tekintenek, technikai és intellektuális kérdésnek kezelik, és a jobbak „felmondják” ötösre. A kortárs művész régen költő volt – ma mintha inkább színész lenne. Ettől még persze jó, amit látunk, csak mintha egy kilencvenes évekbeli konceptualista kiállításon már láttunk volna ugyanilyet.

• • •


Telek Balázs párhuzamosan futó, Fejek című kiállításának anyagára mindez csak részben igaz. Telek Balázst a kép érdekli. Az a kép, amit Hans Belting elemez, amikor „imago”, vagy „pictura” között keresgéli a képiséget. Nem dönthető el, mit látunk, és ez az izgalom jót tesz a kiállításnak. A kiállított tárgyak dyptichonok, idősebb és ifjabb rokonok portrépárosait tartalmazzák, amelyeket egy régi technika digitalizációjának köszönhetően a főleg a barokk korra jellemző „perspektívahálóra” vetítve láthatunk. A képek is sötétek, teltek, világuk Caravaggio és a luministák képeit idézi. A portrék nem klasszikus formátumúak, elhelyezésük is szokatlan – lent, a földön kaptak helyet.


Telek Balázs mára kétségtelenül a képzőművészeti fotográfia útját járja, még ha most kiállított projektje nyomokban emlékeztet is néhány előképre. Leginkább Gottfried Helnwein arcképsorozata, a Kilencedik november éjjel ugrik be, vagy még inkább a Gyermek portréja sorozat, amely a kétezres években fűzött hasonló „sötét” portrékra egy alkotói konceptet. A technika – ahogy az emeleten Bognár Bencénél – itt is lenyűgözi a befogadót, de szükséges vezetés híján nem lehet tudni, mi is az alkotó célja, tartalmi üzenete a képekkel.

Telek Balázs és Bognár Benedek között majdnem egy teljes művészgenerációnyi különbség van, és ha hozzátesszük, hogy a hasonló mit akart ezzel mondani? típusú kérdések már a hetvenes évek vége óta foglalkoztatják a művészetkedvelőket, még jobban látszik a tendencia: már a harmadik olyan művésznemzedék lép a színre, amely mesteri színjátszást művel, miközben a horatiusi mottó (Ut pictura poesis erit) lassan értelmét veszíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.