Fischer Iván most nem panaszkodhat

1,4 milliárd forint rendkívüli támogatással segítenek meg fővárosi komolyzenei együtteseket, a Budapesti Fesztiválzenekar félmilliárdot kap.

Tölgyesi Gábor
2012. 03. 21. 14:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilenc szimfonikus zenekar közül három viszi el az összeg nagy részét. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) kulturális államtitkársága pénzosztásának legnagyobb nyertese a Budapesti Fesztiválzenekar: 500 millió forint támogatást kap.

Január elején a Fővárosi Közgyűlés egy előterjesztés nyomán megszüntette volna a zenekar támogatását, a Fővárosi Önkormányzat nehéz anyagi helyzetére hivatkozva. A Fesztiválzenekar már tavaly csökkentett fővárosi támogatást, 395 millió forintot kapott, amely 75 millióval volt kevesebb, mint 2010-ben. A zenekar állami támogatása tavaly és idén (eddig) 450 millió forint volt, Fischer Iván karmester együttese ehhez kapott még 100 millió forintot 2010-ben a miniszteri keretből. A mostani rendkívüli támogatás mértéke félmilliárd forint.

Fischer Iván január elején nyílt levélben tiltakozott a főpolgármesternél, Tarlós Istvánnál a fővárosi támogatás megvonásának terve ellen. Az már nem kapott akkora médiavisszhangot, hogy az ominózus fővárosi közgyűlési ülés elmaradt, azóta sem biztos, hogy a főváros kénytelen-e ilyen drasztikus módon megvonni támogatását a zenekartól.

Keller András együttese, a Concerto Budapest is megmenekült: 480 millió forint támogatást kap a szaktárcától − tartozásállománya rendezésére 180 millió, működéséhez pedig 300 millió forintot. Magyarország második legrégebbi szimfonikus együttese a megszűnés szélén állt: korábbi támogatója, a Magyar Telekom fokozatosan, több mint négy év alatt csökkentette a zenekar támogatását a nullára. (A Telekom korábban több mint ötmilliárdot költött a magyar kultúrára, szponzorációs gyakorlatának megváltoztatásában közrejátszhatott a gazdasági válság is.) A magyar és egyetemes zeneművészet nemzeti intézménye, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar 300 millió forintot kap.

A maradék 100 millió forintot hat további együttes között osztotta szét a Nefmi: a Duna Szimfonikus Zenekar 10 millió, a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar 15 millió, az Óbudai Danubia Zenekar 15 millió, a MÁV Szimfonikusok 20 millió, a Zuglói Filharmónia Szent István Király Zenekara 30 millió, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 10 millió forintot kap.

A magyar komolyzenei világ egyelőre fellélegezhet, ám többen annak is hangot adtak: remélhetőleg ez az elosztás nem a zenekarok valamiféle művészi rangsorolása akar lenni a kulturális államtitkárság részéről. Utóbbi egyelőre nem indokolta, miként állapította meg, hogy mekkora támogatásra van szükségük az egyes zenekaroknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.