Jön a legextrémebb hegedűs

Dzsessz, komolyzene és rock and roll. Újra Magyarországon koncertezik szerda este a brit hegedűvirtuóz, Nigel Kennedy.

Tölgyesi Gábor
2012. 03. 28. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma este nyolctól az extravagáns külsejű brit hegedűvirtuóz, Nigel Kennedy koncertezik lengyel muzsikusokból álló kvintettjével a Budapest Kongresszusi Központban. Számos világváros után új, Originals című turnéprogramját mutatja be nálunk. A programban persze a dzsessz lesz főszerepben. A komolyzene és a dzsessz világa között Kennedy épp olyan sűrűn ingázik, mint Anglia és Lengyelország között: egyrészt Aston Villa-szurkoló, másrészt lengyel ügyvédnő felesége, Agnieszka hazájában is szeret időzni, jókat muzsikálni. Bach, Elgar, Hendrix vagy Duke Ellington – szinte minden Kennedy kezére áll.

Kennedy Yehudi Menuhin felfedezettje, Dorothy DeLay tanítványa volt a komolyzene csúcsiskolájának számító Julliard Schoolban. A dzsesszhegedű fortélyait a zseniális Stéphane Grapelli segítségével sajátította el. Menuhin egyébként annyira kedvelte, hogy egészen a haláláig maga állta a taníttatását. Első széles körben elismert albuma Edward Elgar Hegedűversenye volt, amelyet a Gramophone magazin az Év lemezének választott 1985-ben, emellett az év klasszikus albuma címet is elnyerte háromszázezer eladott példánnyal. Kennedy a Guinness Rekordok Könyvében is szerepel: az 1989-es A négy évszakkal minden idők legtöbb eladott klasszikus lemezét tudhatja magáénak – a példányszám kétmillió feletti. S bár Antonio Vivaldi időnként agyonjátszott műve még azok körében is népszerű, akik egy Beethoven-versenyműtől már fejfájást kapnak, sok vájt fülű is elismeri, hogy Nigel Kennedy Vivaldi-interpretációja valóban lélegzetelállító.


Az ötvenhat éves brit virtuóz a direkt neki készített öthúros hegedű mellett a híres hegedűkészítő, a cremonai Carlo Bergonzi 1732-ben készült hangszerén játszik. Leginkább szakadt szerelésben, punkos frizurával jelenik meg a koncertjein. Anno a Művészetek Palotájának közönsége azt is megrökönyödve láthatta, hogy Kennedy sörözik a színpadon. Ám emellett – vagy ennek ellenére – élvezet hallgatni a játékát. De nem kell a külsőségeken fennakadni: Nigel mondókája – néhány fárasztó megjegyzést leszámítva – egyébként értelmes, extrém viselkedésével a gépzenén felnőtt fiatalokkal szeretné megismertetni, megszerettetni a klasszikus muzsikát.

Lehet, hogy lesz sör a Nigel Kennedy Quintet mai koncertjén is, de nem biztos – 2009-ben volt, 2010-ben nem volt budapesti koncertjén. Kennedy ezt leszámítva nem bumfordi, színpadon például nem szokott böfögni, mint ahogy azt a Shhh! című albumot népszerűsítő promóciós videón poénnak szánva teszi. Ennél egy fokkal jobban ajánljuk a Nigel Kennedy egyik legfrissebb szerzeményéről, a Four Elementsről készült riportot, amelyen persze sörözéssel, teázással egybekötve beszél Kennedy a pályájáról, a mű születéséről, a dzsessz és a klasszikus zene kapcsolatáról, vagy arról, miért nem lehet ő a nagy Grapelli. Különböző helyszíneken (kocsmában, ködös albioni legelőn) mindvégig az Aston Villa támadója, Gabriel Agbonlahor mezében. Nagyon laza. A művet egyébként a négy elem, a föld, a víz, a levegő és a tűz inspirálta, és 2010-ben alapított újabb zenekarának, az Orchestra of Life-nak készítette. Íme:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.