Karinthy itt volt otthon igazán

Karinthy Ferenc-emlékestet tartanak a Leányfalu-Házban szombaton; az eseményen a húsz éve elhunyt Kossuth- és József Attila-díjas író fia, Karinthy Márton segít az emlékek felidézésében.

Grund
2012. 03. 02. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emlékestre szombat délután 16 órától várják az érdeklődőket Leányfalura – közölték a szervezők. Mint írják, az eseményen Karinthy Ferenc fiával, Karinthy Márton író-színházigazgatóval Nagy András író beszélget. Az emlékesten Bodoky-Krause Annamária zongoraművész és Gaál-Wéber Ildikó operaénekes lép fel.

Karinthy Márton pénteken elmondta: Leányfalu sokáig a második, majd az első otthona volt Karinthy Ferencnek. Először nyaralóként használták a házat, majd 1963-tól a haláláig ott töltötte az év felét, márciustól októberig lakott a faluban. Úgy gondolta, hogy minden út Leányfaluhoz vezet. – Tényleg mindenki megállt ott, aki a Dunakanyarhoz ment, erre emlékszem én is gyerekkoromból – idézte fel Karinthy Márton. Mint mondta, édesapja írásaiban is rengeteg helyen megjelenik a község, Leányfalu és vidéke címmel kötetet is írt.


Karinthy Ferenc Karinthy Frigyes Böhm Arankával kötött második házasságából 1921. június 2-án született fia. A zseniális író elhíresült mondásából – „A maga gyereke és az én gyerekem veri a mi gyerekünket” – ő volt ez utóbbi. Diplomát a pesti egyetem magyar-angol-olasz szakán szerzett, majd nyelvészetből doktorált, 1947-ben ösztöndíjasként Franciaországban, Svájcban és Olaszországban járt. Hazatérése után volt újságíró, majd dramaturg a Nemzeti Színházban és a Madách Színházban, később vidéken is. 1957 és 1960 között saját műve nem jelent meg, fordított, a Magyar Nemzetnek írt cikkeket.

1968-69-ben az Egyesült Államokban tartott egyetemi előadásokat, 1972 és 1976 között hosszabb-rövidebb időt töltött a Szovjetunióban, Ausztráliában és Kubában. A nyolcvanas években egyre többet utazott Olaszországba, Magyarországon pedig ideje nagy részét Leányfalun töltötte. 1992. február 29-én halt meg Budapesten.
Írói munkásságáért 1950-ben, 1954-ben és 1970-ben József Attila-díjat kapott, 1955-ben pedig Kossuth-díjjal tüntették ki.

Karinthy Ferenc stílusának meghatározó jegye az iróniával, humorral fűszerezett realizmus volt, jól kidolgozott karakterekkel, érdekes cselekménnyel, alapos háttérrajzzal. Több írásából tévé-, illetve mozifilm is készült. Fontos kortörténeti dokumentum az 1967 és 1991 között írott naplója, amelyet 1994-ben három kötetben jelentettek meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.