Kína lekörözte Amerikát

A hollandiai Maastrichtban zajló európai képzőművészeti vásár (The European Fine Art Fair – TEFAF) idején évente közzétett felmérés szerint Kína ma már a globális műkincspiac 30 százalékát adja, szemben a 2010-ben mért 23 százalékkal. Az Egyesült Államok 29 százalékot, míg a 2010-ben a harmadik helyre visszacsúszó Nagy-Britannia 22 százalékot tudhat magáénak. A negyedik helyen – hat százalékkal – Franciaország áll.

Grund
2012. 03. 16. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanulmány szerzője, Clare McAndrews, egy a kulturális szféra gazdaságával foglalkozó szakember szerint Kína előretörése „az utóbbi 50 évben végbement egyik legalapvetőbb és legfontosabb változás”. A művészet világa fordulópontot él meg – vélekedett, hozzátéve, hogy a robbanásszerűen bővülő kínai aukciós piac jelenti az alapot a világ műkincspiacának az elmúlt két évben tapasztalható újjáéledésében. A pénzügyi-gazdasági válság előtti szintet azonban még így sem sikerült elérni: a legerősebbnek számító 2007-es évben világszerte 48,1 millió eurónak megfelelő összeg fordult meg a műkincspiacon, 2011-ben 46,1 milliárd volt ez a szám.

A világ legjelentősebb művészeti és antikvitási vásáraként emlegetett TEFAF idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját: a maastrichti kongresszusi központban 19 ország 265 kereskedője állít ki. Az eladásra kínált tételek közül kiemelkedik Henry Moore 1977-ből származó, 600 kilogrammos szobra, a Reclining Figure: Curved, amelyért 27 millió euró körüli árat kérnek. Az alkotás eddig még nem fordult meg a műkincspiacon.

A vastag pénztárcájú vevők összesen mintegy 30 ezer tételből válogathatnak március 25-ig, a vásárt megelőzően a TEFAF-on szereplő minden egyes darab eredetiségét ellenőrizték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.