Márquez 85 éves – E-könyvet kap születésnapjára

Március 6-án ünnepli nyolcvanötödik születésnapját „Gabo", azaz Gabriel García Márquez Nobel-díjas kolumbiai író, a Száz év magány című regény szerzője.

Grund
2012. 03. 06. 11:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az író, aki néhány hasonlóan tehetséges szerzőtársával együtt kulturális exportcikké tette a dél-amerikai irodalmat. Varázsos és okosan humoros regények szerzője, amiket még a filmes feldolgozások sem tudtak teljesen elrontani. Éles szemű újságíró, aki az ötvenes évek Magyarországának vörösre mázolt paravánja mögé is bekukkanthatott. A név, ami sokaknak egyet jelent a mágikus realizmussal. Egy kivételes életút részletei következnek.



Marquez a banánültetvényeiről híres Aracatacában született. A bogotai egyetem jogi karán „tanult„, illetve inkább olcsó kávéházakban múlatta idejét, olvasott és írt, majd 1950-ben végleg az újságírás és az irodalom mellett döntött.

Első regényét, A söpredéket barátai adatták ki 1954-ben, miközben ő Rómában az olasz filmművészetet tanulmányozta. Márquez bebarangolta Európát, Magyarországot is felkereste, majd egy ideig Párizsban élt, itt született az Ezredes úrnak nincs, aki írjon című regénye. 1956-ban hazatért, feleségül vette gyermekkori szerelmét és két fia született. A család szinte állandóan úton volt: Márquez a kubai Prensa Latina hírügynökség munkatársaként Havannában, később New Yorkban, majd Mexikóban dolgozott, itt készült világhírű regénye, a Száz év magány is. Egy nyaralás során érezte meg, hogy végre rátalált saját hangjára, témájára, és 18 hónapig szobájába zárkózva csak írt és dohányzott. Az 1967-ben elkészült Száz év magány a Buendía család misztikus, csodás története, az úgynevezett mágikus realizmus gyöngyszeme. A regény páratlan sikert aratott, pillanatok alatt szétkapkodták, több tucat nyelvre lefordították, díjak özönével jutalmazták. Márquez egy ideig Spanyolországban, majd a hetvenes évek végétől ismét Mexikóban élt, s egyre aktívabban vett részt a közéletben is. Nyíltan vállalt baloldali nézetei és Fidel Castróval fenntartott barátsága miatt hazájában és az Egyesült Államokban nem volt szívesen látott vendég. 1981-ben megkapta a francia Becsületrendet, ebben az évben jelent meg az Egy előre bejelentett gyilkosság krónikája című kisregénye is.

1982-ben neki ítélték az irodalmi Nobel-díjat, az indoklás szerint „regényeiért és elbeszéléseiért, melyekben fantasztikum és valóság ötvöződik mesterien, és mert e sajátos képzeletvilágú művek révén ábrázolja földje életét és konfliktusait”. Ebben az évben publikálta A guajáva illata című regényét is.

Az ezt követő időszakban az írás mellett utazott, tanított és politizált. 1999-ben nyirokcsomórákot diagnosztizáltak nála, azóta kissé visszavonultabban él. Az írással azonban nem hagyott fel: 2002-ben megjelent memoárja Azért élek, hogy elmeséljem az életemet címmel, 2004-ben a Bánatos kurváim emlékezete című regénye, 2010-ben a Nem azért jöttem, hogy beszédet mondjak című kötete. Több művét is (Szerelem a kolera idején, Egy előre bejelentett gyilkosság krónikája, Bánatos kurváim emlékezete, A szerelemről és más démonokról) megfilmesítették.

2009-ben ügynöke bejelentése nyomán felröppent a hír: García Márquez halálos beteg, nem ír és nem publikál többé, búcsúlevelét az interneten is közölték. Az író a maga heves, déli temperamentumával cáfolta a híreszteléseket, és „mást sem csinálok, mint írok„ kijelentésével próbálta nyugtatni érte és természetesen a művészetéért aggódó publikumot.

Az új kiadvány megjelenése az egyik legjelentősebb esemény, amellyel az író előtt tisztelegnek 2012-ben, éppen harminc évvel azután, hogy átvette az irodalmi Nobel-díjat. A Száz év magány egy család regénye, amely a képzeletbeli Macondo faluban játszódik a XIX. és a XX. században. Bár már 35 nyelvre lefordították, digitális változatban még nem jelent meg. E-könyvként a spanyol Leer-e és Márquez régi kiadója, a Mondadori együttműködése eredményeként vált elérhetővé. A kolumbiai írónak ez a negyedik műve, amely elektronikus formában is kapható, legutóbb az Egy hajótörött története látott digitális formában napvilágot, s az Azért élek, hogy elmeséljem az életemet is megjelent már e-könyvként.

Az író születésnapjáról Aracatacában is megemlékeznek, de a korábbi évek hagyományaitól eltérően ezúttal kisebb léptékű ünneplést terveznek a híressé vált faluban, amelyről Márquez a regénybeli Macondót mintázta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.