Számos megoldás létezik arra nézvést, hogy a regény univerzumából vagy egy szakkönyv sűrű soraiból kiugorva a gyors visszaút biztosítva legyen. A hagyományos formájú és alakú, tehát hosszúkás és papíralapú könyvjelző csak egy a sok közül.
Egy kis könyvjelző-történelem...
Ahogy az lenni szokott, már az ókori görögök is… de a legrégebbi példányok nagyobb mennyiségben elsősorban a középkori monostorokból kerültek elő: a betűkre csíptetett pergamendarabkák szolgáltak erre a célra akkoriban. A késő középkorban már változatosabb formák is megjelentek: általában olyan anyagból készült lapokról volt szó, mint amire a könyv sorait rótták. Került elő elefántcsontból készített, geometriai elemekkel díszített könyvjelző a 16. századi Indiából, amit a Korán olvasásához használtak, és az angol Erzsébet királynőt is egy mutatós, selyemszélű könyvjelzővel ajándékozta meg Christopher Barker 1584-ben, hálából azért a kiváltságért, hogy királyi nyomdászként egyedül volt jogosult az akkori legnagyobb bestseller, vagyis a Biblia kinyomtatására. A 18. századtól kezdve hódít az a visszafogott és kényelmes megoldás, amit a könyvbe helyezett selyemszalag jelent.
Ma már persze bármiből készülhet könyvjelző, az egyik legkönnyebb megoldás például a koncertjegyek és a múzeumi belépők újrahasznosítása – így az emlék sem száll el olyan könnyen. De léteznek fifikásabb és szellemesebb megoldások is, íme:
Agrárkultúra
Bálint gazda bizonyára elismerően csettintene a japán Yuruliku dizájncég termékét látva, ami az anyatermészet auráját csempészi a betűk közé. Persze ha leöntjük vízzel kedvenc könyvünket és a radiátor alatti sötét sarokba dobjuk hónapokra, akkor ingyen is hozzájuthatunk valami hasonló megoldáshoz.
Véresen egyszerű
Úgy látszik, a felkelő nap országában a tervezők mindent megtesznek azért, hogy a könyvek egyedi köntöst kapjanak. A Kyouei cég munkatársai, ahogy ígérik, egyedileg öntik agyon „vérrel” kedvenc könyvünket. Praktikus, családi megoldás, hiszen a nagymama krimije mellett a kamaszlány Twilight-kötetei is megfelelő külsőt ölthetnek.
Mesterséges intelligencia
Méghogy a könyv és az interaktivitás nem flörtölhet egymással! Itt van az intelligens, sőt okos könyvjelző… Oscar Lhermitte egyszerű, de ötletes találmánya, az Albatros megkönnyíti a könyvmolyok életét. Nincs többé ágytámla mögé aljasul beeső könyvjelző, sőt nem is kell foglalkozni a könyvjelzővel, az némán teszi a dolgát, ahogy a lenti videóból is kiderül.
Képzettársítás
Igor „Rogix” Udushlivy látszólag egyszerű, mégis nagyon termékeny módszert választott: a megfelelő könyvhöz a megfelelő könyvjelzőt. Tengeralattjárósat a Nautilishoz, pipásat Sherlock Holmeshoz, nyilat Robin Hoodhoz. Ez már csak azért is jó módszer, mert egy könyvhöz csak egy könyvjelző passzol, szóval egy bibliofil megrendelő kellemes napokat szerezhet Udushlivy mesternek…
Könyvégetés
Ki mondta, hogy a könyvolvasás nem a magamutogatás eszköze? Legyen a metrókocsi és a távolsági busz sztárja, lobbantsa lángra olvasnivalóját! Kezdő könyvégetőknek, piromániásoknak és a nyugdíjba vonuló tűzoltóparancsnokoknak ideális ajándék!