Rákosi Mátyás és az elsüllyedt vietnami kincsek

A Néprajzi Múzeum programjában a közeljövőben tizenegy új időszaki kiállítás szerepel, szert tettek néhány nagyon érdekes új kincsre, hétfőn pedig tárt kapukkal, családi programokkal, ingyenes tárlatvezetésekkel várják a látogatókat a Néprajzi Múzeum Napján.

rkk
2012. 03. 02. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hanti retikül, dévai betlehem, afrikai textil, nejloncsíkokból szőtt szőnyeg és egy svéd kislány magyar ruhája is bekerült idén a Néprajzi Múzeum gyűjteményébe. Idén összesen 523 új tárggyal és több száz fotóval gazdagodtak. A látogatók régi és kortárs, hagyományos és modern, hazai, európai és Európán kívüli – immár a múzeumba került – tárgyak kalandos útját követhetik ezen a kiállításon, amelyet hagyományosan a Néprajzi Múzeum Napján rendeznek meg minden évben.

Száznegyven évvel ezelőtt ezen a napon nevezték ki a néprajzi gyűjtemény „igazgató-őrévé” Xántus Jánost, ezért tartják március 5-én meg a Néprajzi Múzeum Napját, amely idén hétfőre esik. Az egész napos programsorozat múzeumpedagógiai és kézműves foglalkozásokkal kezdődik, majd a látogatók megismerkedhetnek a Kossuth téri épület előttük máskor elzárt részeivel, például a restaurátorműhelyekkel, és a tavalyi Bicikli és Bokrétalánc Néprajzi Filmfesztivál nyertes alkotásai közül is levetítenek három filmet. Délután mutatják be a 2010-ben elhunyt Vajda Lajos Néprajzi Múzeumra hagyott kilencezer kötetes könyvtárát, és ekkor lesz a kiállításmegnyitó is.


2012-re tizenegy különleges tárlattal készül az intézmény. Nagyon érdekesnek ígérkezik az az egyelőre cím nélküli kiállítás, amelyet annak emlékére rendeznek majd meg, hogy 1952. március 9-én nyílt meg az épületben a Rákosi Mátyás hatvanadik születésnapját köszöntő, nagyszabású kiállítás, amelyre népi mesterek is ünnepi dísztárgyakat készítettek, ezekből válogat az évfordulós tárlat. Szintén rendhagyó válogatás lesz a Néprajzi Múzeum „legjeit” összegyűjtő kiállítás október közepén, ahol többek között a legnagyobb és a legrégebbi műtárgyat is láthatjuk majd a gyűjteményükből.

Legközelebb március végén a Zelnik István Délkelet-ázsiai Aranymúzeum utazó kiállítását látják vendégül. Az 1723–35 között Vietnam partjainál elsüllyedt Ca Mau hajóroncs porcelánjaiból Zelnik István rendelkezik a legnagyobb gyűjteménnyel, melynek legérdekesebb darabjait kölcsönadja a Néprajzi Múzeumnak.


A Jégszakadás – A klímaváltozások hatásai Grönlandon című, április 17-én nyíló kiállítás a globális felmelegedés nyomába ered egy fotó- és videoprojekttel, majd június végétől A Berliner Schloss – Humboldtforum: a projekt című tárlat egy nagyszabású németországi múzeumfejlesztést mutat be. Frank Gaudlitz fotográfus Case Mare elnevezésű projektje során Kelet-Európa hagyományos kultúrájának átalakulását kutatta. A német fotós munkáiból csaknem száz nagyméretű képet állítanak ki július 19-től.

A Szakrális Művészetek Hete és a Lajtha-év alkalmából nyílik szeptember 15-én az ötvenes évek népénekkutatását bemutató időszaki kiállítás, majd a hónap végén a World Press Photo 2011 nyertes felvételei érkeznek a Kossuth téri múzeumba. Decembertől a Magyarországon jórészt ismeretlen észt szigetvilág száz évvel ezelőtti folklórja tárul fel a közönség előtt a Saarema, Muhumaa és Hiiumaa című kiállításon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.