Hanti retikül, dévai betlehem, afrikai textil, nejloncsíkokból szőtt szőnyeg és egy svéd kislány magyar ruhája is bekerült idén a Néprajzi Múzeum gyűjteményébe. Idén összesen 523 új tárggyal és több száz fotóval gazdagodtak. A látogatók régi és kortárs, hagyományos és modern, hazai, európai és Európán kívüli – immár a múzeumba került – tárgyak kalandos útját követhetik ezen a kiállításon, amelyet hagyományosan a Néprajzi Múzeum Napján rendeznek meg minden évben.
Száznegyven évvel ezelőtt ezen a napon nevezték ki a néprajzi gyűjtemény „igazgató-őrévé” Xántus Jánost, ezért tartják március 5-én meg a Néprajzi Múzeum Napját, amely idén hétfőre esik. Az egész napos programsorozat múzeumpedagógiai és kézműves foglalkozásokkal kezdődik, majd a látogatók megismerkedhetnek a Kossuth téri épület előttük máskor elzárt részeivel, például a restaurátorműhelyekkel, és a tavalyi Bicikli és Bokrétalánc Néprajzi Filmfesztivál nyertes alkotásai közül is levetítenek három filmet. Délután mutatják be a 2010-ben elhunyt Vajda Lajos Néprajzi Múzeumra hagyott kilencezer kötetes könyvtárát, és ekkor lesz a kiállításmegnyitó is.
2012-re tizenegy különleges tárlattal készül az intézmény. Nagyon érdekesnek ígérkezik az az egyelőre cím nélküli kiállítás, amelyet annak emlékére rendeznek majd meg, hogy 1952. március 9-én nyílt meg az épületben a Rákosi Mátyás hatvanadik születésnapját köszöntő, nagyszabású kiállítás, amelyre népi mesterek is ünnepi dísztárgyakat készítettek, ezekből válogat az évfordulós tárlat. Szintén rendhagyó válogatás lesz a Néprajzi Múzeum „legjeit” összegyűjtő kiállítás október közepén, ahol többek között a legnagyobb és a legrégebbi műtárgyat is láthatjuk majd a gyűjteményükből.
Legközelebb március végén a Zelnik István Délkelet-ázsiai Aranymúzeum utazó kiállítását látják vendégül. Az 1723–35 között Vietnam partjainál elsüllyedt Ca Mau hajóroncs porcelánjaiból Zelnik István rendelkezik a legnagyobb gyűjteménnyel, melynek legérdekesebb darabjait kölcsönadja a Néprajzi Múzeumnak.
A Jégszakadás – A klímaváltozások hatásai Grönlandon című, április 17-én nyíló kiállítás a globális felmelegedés nyomába ered egy fotó- és videoprojekttel, majd június végétől A Berliner Schloss – Humboldtforum: a projekt című tárlat egy nagyszabású németországi múzeumfejlesztést mutat be. Frank Gaudlitz fotográfus Case Mare elnevezésű projektje során Kelet-Európa hagyományos kultúrájának átalakulását kutatta. A német fotós munkáiból csaknem száz nagyméretű képet állítanak ki július 19-től.
A Szakrális Művészetek Hete és a Lajtha-év alkalmából nyílik szeptember 15-én az ötvenes évek népénekkutatását bemutató időszaki kiállítás, majd a hónap végén a World Press Photo 2011 nyertes felvételei érkeznek a Kossuth téri múzeumba. Decembertől a Magyarországon jórészt ismeretlen észt szigetvilág száz évvel ezelőtti folklórja tárul fel a közönség előtt a Saarema, Muhumaa és Hiiumaa című kiállításon.