Soha nem látott kép André Kertésztől

Hatvanöt éve mutatták be a polaroid technológiát az Egyesült Államokban. Az évfordulóhoz kapcsolódva péntektől kiállítás látható a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeumban, ahol több mint negyven magyar, illetve magyar származású alkotó – köztük André Kertész – polaroid nyersanyaggal létrehozott műveivel ismerkedhet meg a közönség.

Grund
2012. 03. 30. 16:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Fotográfiai Múzeum, a XVIII. Esztergomi Fotográfiai Biennále és az instART alkotócsoport összefogásával létrejött kiállítás apropóját adja az évforduló mellett az a sajnálatos tény is, hogy az esztergomi biennálét az idén nem lehet megrendezni a városban uralkodó helyzet miatt – mondta a kiállítás megnyitója előtt Baki Péter.

A Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója hozzátette: az idei biennále témája a polaroid lett volna, és azért, hogy ne menjen veszendőbe a szervezők munkája, vállalták a kiállítás befogadását és a közös szervezést. A kiállított képek között látható André Kertész egy polaroidja is, amelyet még soha nem tettek közszemlére – emelte ki a kiállítás egyik érdekességét az igazgató.


Baki Péter szerint a polaroid nagyon érzékeny nyersanyag, érzékeny a nedvességre, a fényviszonyokra. A magyar fotográfia történetében a polaroid kiemelt szerepet játszott az alkotók között – mutatott rá Baki Péter, hozzátéve, hogy a digitalizáció korszaka előtt a polaroid által egy olyan matériához jutottak a magyar fotósok, amelyet meg lehetett vásárolni Magyarországon, nem számított különlegességnek. Az amatőrök csak azt a polaroidot ismerik, ami rögtön kijön a gépből, és amelyen azonnal láthatóvá válik a kép, azonban van olyan polaroid nyersanyag is, amely professzionális, szebb és részletgazdagabb is tud lenni, mint egy hagyományos fekete-fehér negatív.

Mint Szilágyi Gábor A Fotóművészet története című könyvében felidézi, 1947. február 24-én Edwin H. Land amerikai üzletember az Amerikai Optikai Társaság ülésén jelentette be találmányát, az első Polaroid Land kamerát pedig 1948. november 26-án Bostonban hozták forgalomba.

Az azóta eltelt 65 évben a polaroid technika kultikus fényképészeti eljárássá fejlődött, a műszaki, kriminológiai, egészségügyi, de olyan hétköznapi területen is, mint az igazolványkép-készítés és nem utolsósorban az amatőr fotográfia, szinte egyeduralkodóvá vált, egészen a digitális technika betöréséig. A tárlaton, amely május 27-ig tekinthető meg, az egyik kiállító jóvoltából a polaroid fényképezőgépek története is végigkövethető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.