Szeszélyek és Bikaviadal Győrben

Francisco de Goya két grafikai sorozatát – az 1799-ben készült Szeszélyeket és a tizenhét évvel későbbről származó Bikaviadalt – bemutató kiállítás nyílt csütörtökön Győrött a Városi Művészeti Múzeumban.

Grund
2012. 03. 30. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 120 rézkarc a németországi Bambergből érkezett Magyarországra, a felvonultatott alkotások Richard H. Mayer műgyűjtő kollekciójának részét képezik. Korábban már több európai nagyvárosban bemutatták a mostantól három hónapon át Győrött látható grafikai anyagot.

Grászli Bernadett, a Városi Művészeti Múzeum művészettörténész-igazgatója megnyitó beszédében hangsúlyozta: a Szeszélyek darabjai a korszakot meghatározó felvilágosodás eszményei között születtek. – Ezek a művészi produktumok nem kímélik a spanyol arisztokráciát, nem kímélik a szerzetesek világát, a spanyol inkvizíció világát, a katonákat, a prostituáltakat, mindazokat, akiket bemutatott az emberi gyarlóság köntösébe ágyazva – mondta a szakember.

Az 1816-ban készült Bikaviadal című sorozat darabjai az akkor már hetven éven felüli mester fiatalkorát idézik meg – mutatott rá Grászli Bernadett, utalva a sorozat technikai kiforrottságára és arra, hogy ezeken a rézkarcokon a fény-árnyék játék dominál.

Az igazgató szólt arról, hogy Goya négy sokszorosított grafikai sorozatot hagyott hátra: a 80 lapból álló Szeszélyek, ötletek (Los Caprichos) és a 40 lapos Bikaviadal (La Tauromaquia) mellett A háború borzalmait és a Balgaságokat. Előbbi 80 lapos, az utóbbi 22 lapból áll. A kiállítás június végéig látható a Városi Művészeti Múzeumban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.