A rendezvénysorozaton mintegy 80-100 lovas hagyományőrző járja be az 1849-es dicsőséges tavaszi hadjárat útvonalait 42 település érintésével Magyarországon és a Felvidéken. Az emlékhadjárat útvonalát az egyes településeken koszorúzási ünnepségek, történelmi előadások, népzenei és néptáncműsorok mellett rockkoncertek, huszárkonyha-főzőbemutatók és zenés katonai hagyományőrző parádék szegélyezik. A látványos csatabemutatókon gyalogsági alakulatokkal, tüzérséggel és lovasokkal gyarapodik a résztvevők száma.
A hadjárat áprilisi rendezvényeinek kiemelt helyszíne lesz Hatvan, ahol huszárparádé várja az érdeklődőket. A hatvani csata emlékére megrendezett csatabemutatót 2-án Boldogon rendezik meg, Jászberényben április 3-án a város napját szervezi az önkormányzat a hadjárat tiszteletére. Tápióbicske-Nagykátán a sorozat legnagyobb csatabemutatóját láthatják az érdeklődők a következő napon, Isaszegen is aznap rendeznek megemlékezést.
A tavaszi emlékhadjárat résztvevői saját korhű ruházatukkal, felszereléseikkel és történelmi fegyvereikkel idézik fel a magyar történelem egyik igen jelentős katonai sikereket felmutató hadi eseménysorozatát. Helyszínről helyszínre haladva építik ki táborhelyeiket, ahol az emberek étkezéséről, szállásáról, a lovak istállózásáról, takarmányozásáról is gondoskodnak.
A rendezvények a szervező Magyar Hagyományőr Világszövetség szerint hozzájárulnak a történelemszemléletű gondolkodásmód erősítéséhez és az európai kulturális kapcsolatok erősödéséhez is.

Kagylók menthetik meg a Balatont?