Hétfőn este nyolckor a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben Szakcsi Lakatos Béla, a magyar dzsessz doyenje zenél. A Szakcsi World Jazz Project egy korábbi produkció továbbgondolása: Szakcsi zenészbarátaival a cigány népdalt és a klasszikus indiai zenét ötvözik a dzsesszel. Szakcsi Lakatos mellett színpadra lép többek között Terry Lyne Carrington dobos, Miczura Mónika énekes, Tony Lakatos szaxofonos és Anthoy Cox nagybőgős.
Kedden mutatják be a Művészetek Palotájában a Musik, Musikk, Musique zenei estet. A Katona József Színház művészeinek estjén, amelyet Pelsőczy Réka alkalmazott színpadra, a tízes, húszas, harmincas évek zenei kölcsönhatásait kutatják, idézik meg Skandináviától a Balkánig, Ibériától Kelet-Európáig. Nagy Ervin, Ónodi Eszter, Jordán Adél, Tasnádi Bence dizőzként és sármőrként hódítanak a Duna-parton.
Ugyanezen az estén – de még másnap is – a Nemzeti Színházban, a BTF-hez kapcsolódó Nemzetközi Színházi Fesztiválon Camille Boitel és a Compagnie L'immédiat lép fel. Kiöregedett, hasznavehetetlen bútorok, lomok szerteszét – tárgyak, amelyek összeesküdtek az ember ellen. Itt semmi nem úgy megy, ahogy annak mennie kéne. Semmi sem magától értetődő, enni, inni, létezni is nagybetűs mutatvány. Az előadás után közönségtalálkozó lesz az alkotókkal a nézőtéri büfében.
Miután a Magyar Fejlesztési Bank az utolsó pillanatban huszonötmillió forint támogatás adott még a fesztiválnak, így sikerült a debreceni Csokonai Színház A halott város című operáját is meghívni a fesztiválra. Korngold 1920-ban íródott művét Kocsár Balázs vezényletével szerdán este adják elő a Művészetek Palotája Fesztivál Színházában. A darab 2004-es salzburgi újrafelfedezése óta a „Korngold-reneszánsz” végigsöpört Európán. Kocsár Balázs karmester szerint „a halott város olyan, mintha egy kései Puccini-operát Richard Strauss hangszerelt volna meg”. Részlet a debreceni teátrum bemutatójából:
A fesztivál legnagyobb dobása azonban a záróhétvégére marad. A kétszeres Oscar-jelölt John Malkovich amerikai színész jövő hét vasárnap a Vígszínházban lép fel a Pokoli vígjáték – Egy sorozatgyilkos vallomásai című kortárs operával, amelyet a 2009-es bécsi bemutató óta nagy sikerrel játszottak New Yorkban, Londonban és Austinban. A darabot Michael Sturminger írta és rendezte, Malkovich segítője két szoprán és egy színpadi zenekar.
Johann „Jack„ Unterweger osztrák sorozatgyilkos – egy amerikai katona és egy bécsi utcalány fia – ámokfutása alatt tizenegy prostituáltat mészárolt le. Ebből kilencet rá is bizonyítottak, végül életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Jack Unterweger egy nappal az ítélethirdetés után cellájában öngyilkosságot követett el. A kimagasló intelligenciájú férfi börtönbüntetése alatt az írás felé fordult – ez adja a darab alapját. A Pokoli vígjáték pedig így készült: