Új gazdája lesz a levéltáraknak

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) válik a megyei levéltári rendszer fenntartójává május 1-től. A megyei levéltárak június 1-ig a Magyar Országos Levéltárból létrejövő Magyar Nemzeti Levéltár szervezetébe integrálódnak.

Grund
2012. 03. 30. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány hónapok óta, több minisztérium bevonásával dolgozik a megyei intézményrendszer fenntartásának új modelljén, és úgy tűnik, a levéltárak esetében sikerült szakmailag megalapozott, hosszú távon működőképes rendszert alkotni – mondta el a döntésről szóló pénteki budapesti sajtótájékoztatón Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár.

Az addig megyei önkormányzati fenntartású kulturális intézményrendszer január 1-jén került az állami Megyei Intézményfenntartó Központok (MIK) irányítása alá, ezt az állapotot azonban a kormány ideiglenesnek tekintette – idézte fel a kultúráért felelős helyettes államtitkár. Hammerstein Judit hozzátette: nem volt szerencsés, hogy a fenntartói és szakmai felügyeleti jogok két külön minisztériumhoz tartoztak.

Mint elmondta: szerdai ülésén a kormány elfogadta a NEFMI és a szakma álláspontját, és arról hozott döntést, hogy a közigazgatási tárcának április 30-ig át kell adnia a megyei levéltárak fenntartását a kulturális tárcának. A MOL-ból és az abba szervezetileg integrálódó megyei levéltárakból alakul meg június 1-jén az MNL.

A megyei levéltári hálózat jelenleg 19 megyeszékhelyen 20 intézményt jelent, ezek több mint 40 településen, 68 telephelyen őriznek összesen 255 ezer folyóméternyi iratanyagot. A 20 intézményből jelenleg is csak 8 gazdálkodik önállóan, ami az MNL-be olvadással természetesen megszűnik – közölte a helyettes államtitkár.

Hammerstein Judit hangsúlyozta: a tárca szakszerű, egységes és számon kérhető rendszert szeretne létrehozni, amelyen belül remélhetőleg a most megfigyelhető területi egyenlőtlenségek kiküszöbölésére is mód nyílik.
Gyimesi Endre levéltári miniszteri biztos hozzáfűzte: az új szisztémában az MNL országos központja a központi, a megyei tagintézmények pedig a megyei közigazgatási anyagokat gyűjtik majd. Az átalakítás várhatóan némi megtakarítást jelent majd, de nem ez az elsődleges szempont, hiszen idén mindössze 9 milliárd forintból oldják meg a teljes magyar levéltárügy finanszírozását.

Hammerstein Judit azt is elmondta: a kormányhatározat értelmében a megyei múzeumok gazdasági önállósága mégsem szűnik meg április 1-jén a MIK-eken belül, és a kormány rövidesen döntést hoz a megyei múzeumok, könyvtárak, művelődési központok további sorsáról is.

Mint elárulta, a múzeumok tekintetében a NEFMI két javaslatcsomagot tett le a kabinet elé: ez első szerint ezek az intézmények is a kulturális tárca fenntartásába kerülnének, míg a másik verzió a múzeumok települési önkormányzati fenntartásba adásáról szól. A NEFMI eredeti elképzelése az első forgatókönyv volt, de megfelelő garanciákkal a minisztérium mindkét változatot el tudja fogadni – jegyezte meg.

Szőcs Géza szót ejtett a MOL főigazgatói pályázatáról is: beszámolója szerint az intézmény vezetésére ketten pályáztak, nevüket azonban nem közölte. Közülük a szakmai bizottság 9:0 arányban javasolta az egyik szakembert, a kultúráért felelős miniszter rövidesen meghozza döntését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.