Az első színházi világnapra Jean Cocteau írt ünnepi köszöntőt, 1978 óta a szakma egyik kiválóságát kérik fel, hogy üzenjen a színháziaknak. Idén John Malkovichra esett a választás, gondolatait minden hazai színházban felolvassák a ma esti előadások előtt.
A kétszeres Oscar-jelölt a mély, megindító, elgondolkodtató és egyedi munka fontosságát hangsúlyozta üzenetében. Malkovich kitartó harcra, az elvek védelmére inti kollégáit: „Azt kívánom, hogy győzzétek le a viszontagságokat, a cenzúrát, a szegénységet és a nihilizmust, melyekkel közületek sokaknak meg kell küzdeni. Tehetséggel és kérlelhetetlenül tanítsatok arra, hogy a maguk összetettségében értsük meg az emberi érzelmeket. Ez egy egész élet munkája, amelyet alázattal és kíváncsisággal valósítsatok meg.”
A fővárosban és vidéken egyaránt számos programmal készülnek. A hatvanéves Bajor Gizi Színészmúzeum az Akácfa utcai Sufni G’ART’N-ben tart zenés megemlékezést, ahol felidézik a két színészóriás, Bajor Gizi és Gobbi Hilda alakját. Békés Italával és Polgár Csabával Gajdó Tamás színháztörténész beszélget arról, hogy számukra mit jelentett Bajor és Gobbi, a művészek relikviáiból pedig minikiállítást rendeznek. Darvas Ferenc zeneszerző–zongorista Dallamok dédanyáink világából címmel nosztalgiakaraokéra várja a bátrabbakat. Este nyolctól Alfred de Musset szövegei alapján A század gyermekei címmel felolvasó-színházi előadással készülnek.
A KOMA Társulat XV. kerületi bázisán egész napos nyílt próbát tart, ahova bárki beülhet, hogy megtudja, hogyan is áll össze egy előadás, hogyan érteti meg magát egymással a színész és a rendező. Mrożek Próféták című művét április 26-án mutatják be Vékes Csaba rendezésében. A székesfehérvári színházban is hasonló programmal várják a közönséget: délután háromtól Molnár Ferenc A testőr című előadásának nyílt próbájára várják az érdeklődőket.
Este a kecskeméti Katona József Színházban adják át a Gobbi Hilda, Vámos László és Soós Imre nevét viselő elismeréseket a színházi világnap országos gáláján. Az eseményt rendező MASZK Országos Színészegyesület a gála bevételével az Ódry Színészotthont támogatja. Ezen a gálán debütál a Magyar Posta két bélyegkülönlegessége is, amelyeket Karády Katalin és Várkonyi Zoltán születésének századik évfordulója alkalmából készítettek. A gálaműsorban a kecskeméti teátrum művészei mellett a MASZK tagjai, többek között Felföldi Anikó, Haumann Péter, Dunai Tamás, Hegedűs D. Géza és Fehér Anna lép színpadra.
A Magyar Színházban az esti István, a király előadása előtt adják át a Kállai Ferenc-életműdíjat, amelyet idén Dániel Vali színművésznek és Roskó János öltöztetőnek ítéltek oda. Az elismerést tavaly Kállai Ferenc végrendelete alapján hozták létre; az elismerést a Magyar Színház és a régi Nemzeti Színház egy-egy húsz éve a társulatnál dolgozó színésze, valamint technikai munkatársa kaphatja meg.
A Miskolci Nemzeti Színházban délelőtt interaktív bábelőadásra várják a kicsiket, reggel tíztől Kulcsár Imre, a teátrum örökös tagja kulisszajárást tart, a színészek és Váradi Katalin zeneigazgató zenében meséli el az évadot. Délutántól három előadással készülnek: A dzsungel könyve magyar muzikel 150. előadása után a a Hat hét, hat táncot, majd este Lev Tolsztoj Legenda a lóról című zenés játékát mutatják be. Az esti előadás után Krámer György rendezővel beszélgethet a közönség arról, hogyan adaptálták az orosz író művét színpadra.