Világhírű vendégek érkeznek a könyvfesztiválra

A világhírű olasz díszvendég helyrebillenti a mikroklímát a Millenárison: nélküle Európa leghidegebb tájai uralnák a könyvfesztivált.

rKissNelli
2012. 03. 29. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly először nemcsak egy ország, hanem egy teljes régió volt a vendég a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Ekkor töltötte Magyarország az uniós elnökségi mandátumát, a fesztivál szervezői pedig nem aprózták el: az egész Európai Unió díszvendég volt, minden országból érkezett szerző, és mindegyiküknek volt magyarul megjelent – új vagy régebbi – kötete.

A merítés most valamivel kisebb, „csak„ az északi országok díszvendégsége következik 2012-ben. Svédország, Dánia, Norvégia, Finnország, Izland, Grönland, a Feröer-szigetek és az Aland-szigetek összesen több mint húsz szerzőt küldenek, és Zentai Péter László, a fesztivál igazgatója szerint a fordítottsági arány most is nagyon jó, majdnem mindegyiküknek van legalább egy magyarul megjelent könyve. A nemzetközi könyvfesztiválra különben is sok kiadó időzíti az új megjelenéseket, ezért idén is elképesztően sok, csaknem háromszáz vadonatúj kötet jön ki április harmadik hetében. Az olvasó talán mégis inkább a külföldi szerzőkre fókuszál ilyenkor – főleg, mert olyan nevek látogatnak el Magyarországra, akik nem jönnek mindennap.


Itt van például az egyszemélyi díszvendég, akinek a díszvendég országokhoz hasonlóan kiemelt szerepe van, nem utolsósorban azért is, mert ő veheti majd át a Budapest Nagydíjat. Claudio Magrisról van szó, aki már visszatérő vendégnek számít Magyarországon, 2002-ben is volt itt, akkor Olaszország volt a díszvendég a fesztiválon. A trieszti szerző munkáiban központi szerepe van a Duna-gondolatnak, vagyis a közép-európai diskurzusnak – ezt a témát járja körül a magyarul két kiadást is megért, Duna című regénye –, ezért kiemelten aktuális volt Magyarországon az elmúlt időszakban külkapcsolati szempontból is, hiszen az uniós elnökség alatt formálódott ki a Duna-stratégia, a Duna-régió országainak együttműködése. Nem csoda, hogy a Külügyminisztériumban gyakran idézgetik – ezt Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára árulta el a csütörtöki sajtótájékoztatón, és azt is bejelentette: a könyvfesztivál díszvendég országa 2013-ban Olaszország lesz, ami a magyar diplomácia számára is fontos esemény, hiszen abban az esztendőben erősíti a kulturális kapcsolatokat Itáliával, amikor hazánk az egykor olasz–magyar javaslatra létrejött Közép-európai Kezdeményezés elnökségét látja el.


A díszvendég szerzők – ahogy ez megszokott – többségükben prózaírók, de jelenik meg verseskötet is, például Henrik Nordbrandt Mi, dánok című első önálló magyarul megjelent kötete. Az északi felhozatalban sok a krimiszerző is: itt lesznek a fesztiválon többek között Hakan Nesser, a Borkmann-elv, Leena Lehtolainen Az első gyilkosságom, Agnete Friis és Lene Kaaberbol a Cigányátok és a Gyerek a bőröndben szerzői is. A gyermek- és ifjúsági irodalom rajongói pedig Timo Parvela újabb könyvének, a Szerencsekeréknek örülhetnek, ezúttal a szerző jelenlétében.

Rajtuk kívül Magyarországra látogat néhány nagyon népszerű idén megjelent prózakötet írója is. Például az izlandi Sjón, akit Björkkel közös munkáiból is ismerhetünk, és akinek nem sokkal a tavalyi év vége előtt jelent meg magyarul A macskaróka című kötete, vagy Janne Teller, akinek a Semmi című provokatív ifjúsági könyvét olvashattuk a tavalyi újdonságok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.