Világnapot kapott a dzsessz is

Nemzetközi dzsessznapot hirdetett minden év április 30-ára Herbie Hancock világhírű zongorista, akinek ez az első jelentős kezdeményezése azóta, hogy tavaly júliusban az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) jószolgálati nagykövete lett.

kr
2012. 03. 20. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első nemzetközi dzsessznap az UNESCO, valamint a Hancock vezetésével működő Thelonious Monk Dzsessz Intézet együttműködésével valósul meg. A minden év április 30-án megrendezésre kerülő ünnep az Egyesült Államok szokásos évi Jazz Appreciation Month (JAM) elnevezésű programsorozatának utolsó napjára esik. A dzsessznapon hírességeket felvonultató koncertek csendülnek majd fel Párizsban, New Orleansban és New Yorkban, illetve a zenei stílussal kapcsolatos rendezvényektől lesz hangos legalább két tucat ország Algériától Uruguayig.


Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója szerint a kezdeményezés célja összehozni az embereket a világ minden tájáról, hogy közösen ünnepelhessék a dzsesszt, megismerhessék annak gyökereit, hatásait és a nemzetek közötti kommunikációban betöltött meghatározó szerepét.


Az idei rendezvény hivatalos megnyitójára április 27-én kerül sor az UNESCO párizsi főhadiszállásán, ahol egész napos programsorozat, egyebek között mesterkurzusok, kerekasztal-beszélgetések, improvizációs műhelygyakorlatok és a világ különböző országiból érkező művészek előadásai várják az érdeklődőket. Az estére tervezett koncerten mások mellett Hancock, az amerikai Dee Dee Bridgewater, a dél-afrikai Hugh Masekela és a brazil Tania Maria is színpadra lép.

Az április 30-i ünnepségsorozat a New Orleans-i Kongó téren (Congo Square) felcsendülő hajnali koncerttel veszi kezdetét, amelyen helyi dzsesszlegendák fognak muzsikálni. A tervek szerint Hancock később New Yorkba repül, hogy részt vegyen az ENSZ Közgyűlés termében napnyugtakor kezdődő előadáson, amelyet élőben nézhetnek végig a dzsesszrajongók az ENSZ, illetve a UNESCO honlapján.

A fellépők között szerepel Wynton Marsalis, Wayne Shorter, Esperanza Spalding, Derek Trucks és Jimmy Heath. Az amerikai fellépőkhöz a világ különböző tájairól, köztük Japánból, Indiából, Kínából és Kamerunból érkező, illetve más-más műfajokban jártas előadók csatlakoznak az este folyamán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.