Az első nemzetközi dzsessznap az UNESCO, valamint a Hancock vezetésével működő Thelonious Monk Dzsessz Intézet együttműködésével valósul meg. A minden év április 30-án megrendezésre kerülő ünnep az Egyesült Államok szokásos évi Jazz Appreciation Month (JAM) elnevezésű programsorozatának utolsó napjára esik. A dzsessznapon hírességeket felvonultató koncertek csendülnek majd fel Párizsban, New Orleansban és New Yorkban, illetve a zenei stílussal kapcsolatos rendezvényektől lesz hangos legalább két tucat ország Algériától Uruguayig.
Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója szerint a kezdeményezés célja összehozni az embereket a világ minden tájáról, hogy közösen ünnepelhessék a dzsesszt, megismerhessék annak gyökereit, hatásait és a nemzetek közötti kommunikációban betöltött meghatározó szerepét.
Az idei rendezvény hivatalos megnyitójára április 27-én kerül sor az UNESCO párizsi főhadiszállásán, ahol egész napos programsorozat, egyebek között mesterkurzusok, kerekasztal-beszélgetések, improvizációs műhelygyakorlatok és a világ különböző országiból érkező művészek előadásai várják az érdeklődőket. Az estére tervezett koncerten mások mellett Hancock, az amerikai Dee Dee Bridgewater, a dél-afrikai Hugh Masekela és a brazil Tania Maria is színpadra lép.
Az április 30-i ünnepségsorozat a New Orleans-i Kongó téren (Congo Square) felcsendülő hajnali koncerttel veszi kezdetét, amelyen helyi dzsesszlegendák fognak muzsikálni. A tervek szerint Hancock később New Yorkba repül, hogy részt vegyen az ENSZ Közgyűlés termében napnyugtakor kezdődő előadáson, amelyet élőben nézhetnek végig a dzsesszrajongók az ENSZ, illetve a UNESCO honlapján.
A fellépők között szerepel Wynton Marsalis, Wayne Shorter, Esperanza Spalding, Derek Trucks és Jimmy Heath. Az amerikai fellépőkhöz a világ különböző tájairól, köztük Japánból, Indiából, Kínából és Kamerunból érkező, illetve más-más műfajokban jártas előadók csatlakoznak az este folyamán.