A roma művészet nem gettóművészet

A kortárs és modern roma képzőművészek alkotásából nyílt kiállítás Beszélő paletták címmel a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárságán.

Grund
2012. 04. 03. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) folyosóin és irodáiban látható alkotásokon roma művészek beszélnek önmagukról, de az anyagban néhány neves nem cigány művésznek – például Koszta Józsefnek – a tisztes szegénységet ábrázoló festménye is helyet kapott, jelezve: a szegénységre a kormányzat nem etnikai, hanem szociális kérdésként tekint.

– Lehet, hogy a romaügyről beszélni képekben könnyebb, mint szavakban. Ez is világossá teszi: a roma művészet nem gettóművészet – hívta fel a figyelmet a kiállítás megnyitóján elmondott köszöntőjében Balog Zoltán, a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.



A kiállítást Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművész nyitotta meg, aki felidézte egykori mestere, a tárlaton képein keresztül jelen lévő Péli Tamás emlékét, aki egy ősi, „a Gangesztől eredő” utat nyitott meg a roma festők előtt. – Nem kell az egyetemes művészet felé törekednünk, mert ott vagyunk hatezer éve – vélekedett a festőművész, aki hangsúlyozta, hogy a jó festmény mindig szembeállítja a nézőt a hazugságokkal.

A két fiatal festő és grafikus, Balogh Tibor és Káli-Horváth Kálmán által a nagyobbrészt a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ képzőművészeti gyűjteményéből összeállított kiállítás a tervek szerint legalább egy évig látható a KIM Báthory utcai épületében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.