Betör-e a zeneiparba a magyar virtus?

A magyar nép- és világzenét népszerűsítené Az értől az óceánig koncertsorozat – és közben azért igyekszik is elcsábítani a világhírű fesztiváligazgatókat.

rKissNelli
2012. 04. 25. 17:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A május 24-én kezdődő, Az értől az óceánig című koncertsorozat legfontosabb újdonsága, hogy a magyar közönség mellett a külföldi zenei életnek is szól: a szervezők a világ minden részéről hívtak meg fesztiváligazgatókat, koncertszervezőket és újságírókat, hogy ezzel segítsék a magyar zenészek pályáját. Az, hogy külföldön piacképes a magyar világ- és népzene, már bebizonyosodott ősszel Koppenhágában is, ahol a Womex, a legnagyobb világzenei rendezvény gáláján felállva tapsolt a közönség a magyar világzenészeknek. Helyszíni riportunk itt olvasható, és felvétel is készült a magyar nyitóprodukcióról:

A külföldi kapcsolatrendszer bővítése mindig ráfér a hazai zenészekre, főleg egy olyan időszakban, amikor a gazdasági válság mindenütt megnehezíti a koncertszervezést, a lemezipar eddigi formái pedig éppen összeomlóban vannak, és az új médiumok ismerete elengedhetetlen, ha valaki érvényesülni szeretne. Néhányan egyébként már most is sikerrel élnek a kortárs gerillamarketing eszközeivel, elég csak a Söndörgő kampányára gondolni:


A nemzetközi piac meghódításához mindenkinek elkél a segítség, ezért is született meg Az értől az óceánig címet viselő koncertsorozat ötlete Lőkös Csaba és Marton László Távolodó fejében. Az új kezdeményezés példaértékű összefogást generált a hazai zenei életben: így lehetséges, hogy négy intézmény, a Hagyományok Háza, a MűPa, a Fonó Budai Zeneház és az A38 Hajó egyszerre lesz házigazdája az első koncertsorozatának.


Ez a rendkívüli intézményi együttműködés adott lehetőséget arra, hogy egyetlen sorozatban nép- és világzenénk több mint húsz kiváló produkcióját hallgathassuk meg négy nap alatt. A Hagyományok Háza elsősorban a tradicionális népzenét és az Állami Népi Együttest fellépését kínálja, a Fonó Budai Zeneház az etnodzsesszre és a táncházra fókuszál, az A38 a fúziós világzene terepe lesz, a Művészetek Palotájában pedig a városi népzene új hulláma mutatkozik be. Ezekhez a helyszínekhez csatlakozott az Akvárium, amely a roma zenéknek ad otthont, a Skanzen, amely autentikus környezetben kínálja a népzenét, valamint a szentendrei Aranysárkány vendéglő, ahol egy ebéd mellett délszláv muzsika szól majd.

Az értől az óceánig koncertjein május 24-től 27-ig bemutatkozik Tóth Evelin és David Yengibarjan újonnan alakult duója, a népzenét rockkal ötvöző Napra és a Fókatelep zenekar, a magyar etnodzsessz élvonalából Dresch Mihály kvartettje (a Balogh Kálmán – Lukács Miklós cimbalomduó közreműködésével), moldvai zenéjével a Fanfara Complexa, a délszláv muzsikát játszó Söndörgő, a roma folkban megkerülhetetlen Parno Graszt és a nemrégiben alakult Vojasa.



Ott lesz a magyarországi világzenék egyik keresztapjának számító Makám, a sanzon, a dzsessz és a népzene ötvözetét kínáló Tárkány Művek, Both Miklós, Szokolay Dongó Balázs, Novák Csaba, Dés András és Lukács Miklós új szupergroupja, a FolkSide, a rockzenei feldolgozásaival új időszámítást nyitó Csík zenekar, etnodiszkójával DJ Suefo, táncházi muzsikájával a Berka, a Téka, a Fonó, a Tükrös együttes és a kalotaszegi Csűrös banda, bluesalapú fúziójával Ferenczi György és a Rackajam, a tradicionális magyar népzene-néptánc élvonalából a Magyar Állami Népi Együttes, valamint a hagyományost a városi népzenével ötvöző Buda Folk Band:



A meghívott szakemberek között van az angol zenész-producer, Ben Mandelson, a WOMEX első művészeti igazgatója, a német Bernhard Hanneken, a Rudolstadt Festival művészeti vezetője, a finn Henna Salo, a FIMIC (Finnish Music Information Centre) munkatársa, a norvég Hilde Bjorkum, a legnagyobb norvég nép- és világzenei fesztivál, a Fordefestivalen igazgatója, az amerikai Isabel Soffer, a Globalfest és a Live Sounds szervezője, a német rádiós Johannes Theurer, az európai World Music Charts megteremtője, Hollandiából Jerome Williams és Maarten Rovers, az Earthbeat és a RASA szervezői, az angol Judith Burrows, a FolkRoots magazin munkatársa, de érkeznek kínai és dubaji vendégek is, akik körbejárják majd a koncerteket, és május 26-án egy konferencián osztják meg a tapasztalataikat a Művészetek Palotájában, amibe bárki belehallgathat. A részletes program az esemény honlapján érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.