Budapesten az elme Woodstockja

Imagine the World! – Képzeld el a világot! Ez az egyik szlogenje a nemzetközi Hay Festivalnak, amelyet a volt keleti blokk országai közül először nálunk rendeznek meg. Jön két Booker-díjas író meg Bob Geldof, a Live Aid atyja.

rKissNelli
2012. 04. 24. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelszó az összművészetiség, sőt a művészet és a tudomány, na meg a különböző kultúrák párbeszéde, a barátság és a nyitottság talaján – ez utóbbiak miatt is emlékeztethette Bill Clinton amerikai elnököt Woodstockra a Hay Festival, és ezért is nevezte el „az elme Woodstockjának”, a frappáns kifejezést tovább is vitték a szervezők.

Lyndy Cook, a nemzetközi fesztivál ügyvezető igazgatója a Károlyi-
kertben tartott keddi sajtótájékoztatón azt ígérte: nagyszerű irodalmat
fogunk ünnepelni Budapesten, igazi fieszta hangulatban

Fotó:Kocsis Zoltán


Idén már a 25. Hay Festivalt tartják meg világszerte: öt kontinensen, tizenöt helyszínen honosították már meg eddig a rendezvényt, a volt szocialista országok közül pedig először nálunk kel életre, jövő hét végén, egyelőre két napba sűrítve a programokat. A magyarországi szervezőtárs a Hungarofest Nonprofit Kft., a külföldi szervezők mellett fele részben ők biztosították a forrást is a fesztivál megrendezéséhez, a Petőfi Irodalmi Múzeum pedig főként az irodalmi beszélgetések helyszíneként szállt be a programba.

Dóka Tibor, a Hungarofest vezérigazgatója és E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója. Mindketten
kiemelték: büszkék arra, hogy a volt keleti blokk országaiból először Budapest lehet a Hay Fesztivál házigazdája

Fotó:Kocsis Zoltán


Ezzel egy nagy, nemzetközi, jó hírnek örvendő fesztivál veri fel a sátrát Magyarországon, és alighanem újdonságot is jelent a Hay a hazai fesztiválpalettán: ez ugyanis „gondolkodófesztivál”, amely valahol a zenei, irodalmi és közéleti esemény határán mozog. A kínálatból az irodalmat szokták leginkább hangsúlyozni, de a Hay magyarországi debütálása előtt mégis inkább Bob Geldof nevétől hangosak a híradások. Az ír énekes, dalszerző, író május 4-én este ad majd koncertet a Petőfi Csarnokban. Ahogy más meghívott hírességek – például Shigeru Ban világhírű japán építész –, ő sem csak az alkotásairól híres, hanem a közösségi szerepvállalásáról, az emberi jogokért és hazája boldogulásáért vívott küzdelméről is. Mint biztosan sokan tudják, ő a Live Aid atyja. Budapesten új lemezéről, a How To Compose Popular Songs That Will Sell (Hogy szerezzünk népszerű dalokat, amiket aztán meg is vesznek) című korongról is játszik dalokat, és a Petőfi Irodalmi Múzeumban is találkozhatunk majd vele.

A többi program javarészt beszélgetés lesz – írók egymással, a közönséggel, Habsburg Györggyel, esetleg egy fesztiváligazgatóval, összefoglalva: mindenki beszélget mindenkivel, és ez a fesztivál bevallott célja is. Az eddig említett nevekből valószínűleg már mindenki számára kiderült, hogy nem író vendégek is előfordulnak majd a fesztivál helyszínein, a Petőfi Irodalmi Múzeumban és a Central European Universityn (CEU). A meghívókon „költők, humoristák, regényírók, zenészek, történészek, álmodozók és tudósok” fesztiváljaként hirdetik a rendezvényt. Olyan kalap ez, amely alá bármilyen név befér.

Amerikától a Közel-Keletig, és most nálunk is: Hay Fesztivál

Fotó:Kocsis Zoltán


Az íróvendégek között több ismert külföldi szerző is előfordul: itt lesz Ben Okri Booker-díjas nigériai költő-író, aki a The Famished Road című, 1991-ben megjelent regényéért kapta meg a világ egyik legjelentősebb irodalmi elismerését, a Booker-díjat, és Hanif Kureishi pakisztáni származású, de szintén Nagy-Britanniába igazolt regény-, dráma- és forgatókönyvíró, akinek több magyar kötete (A kültelki Buddha, Intimitás) is megjelent magyarul. Szombaton a Central European University épületében vetítik majd le Az én szép kis mosodám című filmet, ami szintén az ő forgatókönyvéből készült, és máig ható élményt jelentett a nyolcvanas évek második felének sok mozilátogatója számára. Ugyanitt lesz majd egy beszélgetés az internet hatásáról Kína életére – Jung Chang kínai származású írónővel, aki – talán mondanom sem kell – jelenleg Londonban él.

A fesztiválnak lesznek magyar résztvevői is, akiket szintén az angol szervezők választottak ki: Dragomán György, Kiss Noémi, Tóth Krisztina, Bán Zsófia, Gerőcs Péter, Földényi F. László, Bednanics Gábor és Kollár Árpád értekeznek majd különböző felállásokban irodalomról és a világ dolgairól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.