Egy sikeres nő, akit utáltak a feministák

A kilencvenes évek köztévéjén sikerrel futott a Váratlan utazás című sorozat. Az izgalmakat és érzelmeket is családbarát kiszerelésben kínáló, erősen nosztalgikus hangulatú széria – melyben a váratlanság és az utazás játszotta a legkisebb szerepet – a hetven éve elhunyt Lucy Maud Montgomery regényeiből készült. A sikeres nők prototípusa Kanada nemzeti büszkeségévé vált, bár műveitől nem mindenki volt elragadtatva.

Szathmáry István Pál
2012. 04. 24. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első nő volt Kanada történetében, akit tagjai közé fogadott a brit Királyi Szépművészeti Társaság. Egy évvel halála után Kanada hivatalosan ismerte el nemzeti érdemeit. Ma is világszerte ismerik a nevét, ehhez a regények mellett a már emlegetett sorozat sikere is nagyban hozzájárult.

Élete nagy része az ország legkisebb tartományának számító Prince Edward-szigethez kötődött. A számára később ismertséget hozó, és az ország máig legjelentősebb irodalmi exportcikkének számító Anna-könyvek cselekménye is itt játszódik. A regény megszületéséhez egy újságcikk szolgált ötletül. Ebben egy tévedés történetéről volt szó, aminek következtében egy család az örökbefogadásra kiválasztott fiú helyett kislányt kapott, s végül úgy döntöttek, mégiscsak felnevelik.

A regények vörös hajú hősnőjének, Anne Shirleynek a története is hasonló. A főszereplő sok szempontból emlékeztet az írónőre. Ahogy Anne, úgy Montgomery is korán, huszonegy hónapos korában elvesztette az édesanyját, akit a tüdővész vitt el. A későbbi írónőt apja a nagyszülőkre bízta, majd új családot alapított. A könyv rögtön megjelenése után sikert aratott. A történet Anne életét követi nyomon, aki édesanyja halála után Avonlea városába kerül, ahol számára addig ismeretlenek veszik kézbe a nevelését. A sikeres debütálást még hét Anne-kötet követte.

A regények, ahogy a belőlük készült sorozat is, a századelő világát, a kissé idealisztikusan ábrázolt vidéki Kanada életét mutatják be. Ezért is válhatott viszonylag gyakran a feminista kritikusok célpontjává, a patriarchális családi viszonyok ábrázolásért és a hagyományos női szerepek dicsőítéséért fújtak rá. A vádak nem tűnnek teljesen megalapozottnak, még a tévésorozatot nézve is feltűnő, mennyire fontos szerep jut a Montgomery által bemutatott mikroközösségben az erős és talpraesett nőknek, asszonyoknak, és a hagyományos szerepek kontra változó világ konfliktusa is gyakran kerül terítékre. Hogy Avonlea lakói sem időben, sem földrajzilag nincsenek távol a mai nézőktől, azt jól mutatja, hogy a Váratlan utazásnak aktív rajongói oldala is van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.