Elhunyt „a banda” legendás énekese

Elhunyt Levon Helm, a The Band társalapítója, és énekes-dobosa, aki több mint három évtizeden át a zenekar „szíve” volt – közölte csütörtökön a Vanguard Records lemezkiadó.

BL
2012. 04. 20. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 71 éves, háromszoros Grammy-díjas zenész, aki a Rolling Stone magazin szerint egyike volt minden idők 100 legjobb énekesének, a szerettei körében, gégerákban hunyt el, amely ellen 1998 óta küzdött. „Az egyik legnagyobb hatású rock and roll zenekar tagjaként Levon Helm olyan zenét írt, amely egyszerre volt kortalan és korszerű” – közölte csütörtökön a Rock and Roll Hírességek Csarnoka, amely 1994-ben vette fel őt a tagjai közé. „A hatvanas évek végén és a hetvenes évek elején, amikor az ország megosztott volt, a The Band az egység szellemét sugározta és az egész világon rajongók generációk hozta össze” – hangzott a közlemény.

Noha a rák évekre elhallgattatta Helm tenorját, 2004-re ismét megerősödött annyira, hogy énekelni tudjon. A zenész a New York állambeli woodstocki stúdióotthonában Éjféli kószálás címmel koncertsorozatot indított, ahol olyan barátai léptek fel, mint Kris Kristofferson, Emmylou Harris és Donald Fagen. A The Band a country, a blues és a rythm and blues elemeivel elegyített, jellegzetesen amerikai hangulatú, rusztikus rockzenét játszott, amelyben hangsúlyos helyet kaptak az egyesült államokbeli Dél motívumai – annak ellenére, hogy a formációban Helm volt az egyetlen, aki nem Kanadában született.

Helm 1940-ben látta meg a napvilágot egy arkansasi gyapottermesztő családban. Zenélni tizenévesként kezdett egy földije, a rockabilly-énekes Ronny Hawkins bandájában, a The Hawksban. Az együttes Kanadába költözött, ahol kiegészült Robbie Robertson szólógitárossal, Rick Danko basszistával, Richard Manuel billentyűssel és Garth Hudsonnal. Helm és a négy kanadai kivált és 1965–1966-ban az éppen korszakot váltó Bob Dylan kísérőzenekaraként turnézott Amerikában. A koncertkörút nem volt sikeres, ezért Helm két évre visszatért Arkansasba.

1968-ban ismét maga köré gyűjtötte a négy kanadait és megalapította saját zenekarát, amely egyszerűen a The Band nevet vette fel. A „banda” az 1970-es évek közepén jutott fel a csúcsra és noha nem értek el átütő sikert a rajongók körében, a zenekritikusok rajongtak értük.

A legbefutottabb számaik az Up on Cripple Creek, a The Weight és a The Night They Drove Old Dixie Down voltak – ez utóbbit Joan Baez is nagy sikerrel adta elő. A The Band (első) búcsúfellépését Martin Scorsese Az utolsó valcer címmel örökítette meg, amely az értő közönség szerint minden idők egyik legjobb rock and roll dokumentumfilmje volt. A filmben kitapintható volt a Helm és a Robertson közötti ellentét. A két zenész csak néhány nappal korábban békült ki, amikor az egykori rivális felkereste a haldoklót egy New York-i kórházban.

Helm néhány szólólemez után 1983-ban – Robertson kivételével – újra összetrombitálta a régi társakat. Manuel egy 1986-os turné során öngyilkos lett, a The Band három megmaradt tagja pedig 1998-ban adta ki utolsó közös albumát – abban az évben, amikor Helmnél rákot diagnosztizáltak. A zenész 2007-ben, 2009-ben és 2011-ben szólólemezt adott ki, mindhárommal kiérdemelve a Grammyt.

Levon Helm színészként is bemutatkozott: szerepelt A szénbányász lánya, Az igazak és a Melquiades Estrada három temetése című filmekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.