Küszöbön az új levéltári szervezet

Általános vitára alkalmasnak találta a levéltári törvény és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) létrehozásáról szóló törvények módosításáról szóló javaslatot az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottsága 12 igen szavazat, két nem és két tartózkodás mellett hétfőn Budapesten.

Grund
2012. 04. 23. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hammerstein Judit, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős helyettes államtitkára rámutatott: a kormány egyetért azzal, hogy a megyei levéltárak és a Magyar Országos Levéltár (MOL) egybeolvasztásával jöjjön létre az új levéltári szervezet Magyar Nemzeti Levéltár néven. Ezzel azonban a tervek szerint érdemben nem változnak a megyei levéltárak feladatai, s alapvető szakmai érdekeik sem sérülnek – jegyezte meg.

Megemlítette, hogy a Politikatörténeti Intézet levéltárának iratanyaga a törvény módosításával a MOL állományába kerülhet, mert a szakszervezetek (amelyek iratanyagát az előbbi levéltár őrzi) olyan mértékben összefonódtak a pártállammal, hogy az iratoknak egy kézben kell lenniük. Hozzátette: a levéltári kutatási kuratórium is megszűnhet a törvénymódosítási javaslat alapján, eddig ugyanis az ÁBTL-ben ez a plénum engedélyezte a kutatást, ezután azonban elegendő lehet az intézményvezető hozzájárulása.

Gyimesi Endre miniszteri biztos, a kulturális bizottság tagja reagálásában közölte: egységesebb, átláthatóbb és számonkérhetőbb levéltári rendszert lehet kialakítani a centralizációval, ráadásul a megyei önkormányzatok anyagi lehetőségei az utóbbi években romlottak. Felhívta a figyelmet arra: a levéltárak átmenetileg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz kerültek, de ennél a tárcánál az anyagi eszközök nem állnak rendelkezésre a fenntartásukhoz.

Hangsúlyozta: a törvénymódosítással korántsem a Politikatörténeti Intézet szétveréséről van szó, már csak azért sem, mert „szükség van a politikai pártok iratanyagának megőrzésére”. A jogszabály-módosítás csak az intézet 1944–1989 közötti iratait érinti, amelyeknek viszont az állami levéltárba kell kerülniük, mert ebben a korszakban „a párt, az állam és a szakszervezet teljes mértékben összefonódott”.

L. Simon László, a kulturális bizottság fideszes elnöke arról beszélt, hogy a centralizációval a levéltárak gazdálkodása egységesebbé válhat, mert jelenleg van, ahol kétszer annyian dolgoznak, mint egy ugyanakkora iratmennyiséget őrző másik megyei levéltárban.

Hiller István szocialista országgyűlési képviselő szerint nincs szükség ekkora változtatására, mert „nem helyes kvantitatív alapon szemlélni a levéltárakat”. Szerinte az integráció szembemegy a magyar hagyományokkal, sőt a nemzetközi normákkal is, amelyeket „fölösleges sérteni”.

Novák Előd jobbikos országgyűlési képviselő üdvözlendőnek találta, hogy a törvénymódosítással „kvázi ki is nyírják” a Politikatörténeti Intézet levéltárát, ahogy azt is, hogy az ÁBTL főigazgatója dönt a kutatói engedélyekről. Hangsúlyozta, az ÁBTL-ben „ne dolgozhassanak tucatszámra” egykori állambiztonsági tisztek vagy hálózati tagok.

Szerinte az ügynökneveket rejtő mágnesszalagokat kutathatóvá kell tenni. Ijesztőnek és ésszerűtlennek nevezte a levéltárak centralizációját, ami ellen „szinte az egész levéltáros szakma” felemelte hangját. Földes György, a Politikatörténeti Intézet keretében működő Politikatörténeti és Szakszervezeti Levéltár főigazgatója hozzászólásában annak a véleményének adott hangot, hogy a náluk lévő iratok államosítása felesleges, mert azokat most is mindenki kutathatja, ugyanakkor az államosítás levéltárukat „szétveri”. Meglátása szerint „nem lehet egy nonprofit, kiemelten közhasznú szervezetet államosítani egy kézmozdulattal“, szakmai érvek nélkül, és ha ezt az Országgyűlés megszavazza, jogorvoslattal kell élniük. Utalt arra is, hogy ügyük összekapcsolódik a Kúria épületének visszaadásával, mivel az intézet jelenleg abban az épületben működik, amelyet a Kúria székhelyéül szemeltek ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.