Lehet-e felülről szeretni a hazát?

Deutschland von oben (Németország fentről) címmel 2010 óta adnak egy precízen forgatott, lassú ütemű sorozatot a német tévékben, s hamarosan jön a mozifilm is.

Rajcsányi Gellért
2012. 04. 16. 9:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A bajor mesekastélytól a Watt-tenger homoksivatagjáig… A madártávlat perspektívájából megéljük a távolság varázslatát… Nézzen meg velünk egy ismeretlen országot, Németországot, felülről. Kövessen minket a csúcstámadók birodalmába, repüljön át a hatalom katedrálisai felett, és fedezze fel elődeink titkait” – áll a Deutschland von oben első részének beköszöntőjében, miközben a lenyűgöző légi felvételeken az Alpok csúcsai és a kölni dóm tornyai törnek az ég felé, zeppelin közeledik a frankfurti felhőkarcolók felé, vagy épp sasok repkednek az Északi-tenger fölött. És mindezek alatt wagneri monumentalitású nagyzenekari aláfestés hömpölyög. Bár a hivatalos címke szerint egyszerű földrajzi sorozatról van szó, a filmek valójában – persze kimondatlanul – ennél jóval többről, a német kultúrtájat megalkotó germán szellem bemutatásáról szólnak. A nagyszabású sorozat megmozgatta a németeket: ki a végre megélt hazafiasság, ki a gyanúsan patetikus, történelmi okok miatt örökre elkerülendő nacionalizmus újraéledését látja a sorozatban.


A Deutschland von oben sorozatot a német közszolgálati adó, a ZDF megbízásából Petra Höfer és Freddie Röckenhaus dokumentumfilmesek készítették. „Több valóságot, mint realityt!” – nyilatkozta szellemes szójátékkal Röckenhaus egy másik filmje kapcsán. A dokufilmes szerint a mai nézőket „halálra informálják”, miközben elveszítik viszonyítási pontjaikat. Röckenhaus a hamis, sekélyes és olcsó valóságshow-kat kárhoztatja, és sajnálja, hogy a nézők nem kapnak helyettük fontos, reális és időszerű témákat feldolgozó műsorokat. A német filmesek most ezt próbálják pótolni egy egyszerűen nagyszerű eszközzel: lefilmezik a levegőből a német tájat úgy, ahogy van – persze a legmodernebb technikával, hatásos felvételekkel.


A sorozat első része a városokat dolgozta fel: a Boden-tó mellől zeppelinnel elindulva az északi metropolis Berlint és annak utóbbi kétszáz évének hányattatott fejlődését; az őszi Oktoberfest idején ünneplő Münchent; a rómaiak alapította Kölnt, és a felhőkarcolókkal büszkélkedő, Mainhattannak is nevezett Frankfurtot mutatják be a nézőknek – más városok mellett. A légi felvételeken túl műholdképekkel, számítógépes animációkkal, megszólaltatott szakértőkkel mutatják be a német városok fejlődését. A második részben hasonló alapossággal ábrázolják a sokszínű német tájat, követve a vándormadarak útját; míg a harmadik részben a vizek világára koncentrálnak, a nyüzsgő kikötővárosoktól a természetes tavakig. S a sorozat után jön a mozifilm: a Deutschland von oben amúgy is monumentális képi világa a szélesvászonra költözik 2012 júniusától.


A sorozat körüli vita eközben nem áll meg a filmes szaklapok határainál. Míg a szakmai kritikusok a kifogástalan produkciót dicsérik, addig a politikai lapok a Deutschland von oben üzenetére is fogékonyak: a konzervatív-liberális Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint „a legmodernebb módszerekkel készült hazaismereti és történelmi tévésorozat, ami jobb, mint a Google Earth”. Mások kétkedésüknek is hangot adtak: „Mi a haza, mit jelent nekünk a haza?” – kérdezi aktuális számában a baloldali Spiegel a film kapcsán. A lap méltányolja a szép képeket, de felteszi a kérdést, hogy nem vált-e ki mindez pátoszos hazafiasságot a németekből? A Spiegel mindenesetre összegyűjtötte olvasói válaszait a haza és hazaszeretet kérdésére, fotókkal és történetekkel.


Egy liberális blog szintén az egészséges és veszélyes hazafiasság határát próbálja meghúzni a film apropóján. A Stuz.de viszont arról számol be: furcsa, hogy a hi-tech kütyük és internetes térképprogramok korában egy lassú ütemű természet- és tájfilmről beszélgetnek a német gyerekek a suliban. De mi ezzel a gond? A vita bizonyosan jobb, mint bármely tabu. A nagy sikernek bizonyult sorozat és a hamarosan bemutatandó mozifilm – ahogy egyre több más alkotás is – egy újabb, már nem a jogos kritikáktól a kiüresedett öngyűlöletig jutó '68-asok ízlése szerint csiszolt tükröt állít a németek elé. Hogy olyannak lássák saját hazájukat, amilyen valójában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.