
Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról
Nyitott kapuk – nem kell hozzá sokkal több, mint egy kis lelkesedés
Fotó: Tóth Tibor
Ezek olyannyira hozzátartoznak az alapértelmezett budapesti mindennapokhoz, hogy szürreálisnak tűnhetnek olyan apróságok is, mint hogy egy lakóközösség együtt csináljon valamit, ne muszájból, hanem önként, a saját és mások örömére, vagy hogy egy napra tárva-nyitva álljon egy társasház kapuja, és vadidegen vendégeket fogadjanak a lakók. Nem beszélve arról, hogy tavaly is, idén is számos közintézmény épülete is századik születésnapot ünnepelt. És egy hivatal vagy egy iskola még egy lakóháznál is könnyebben juthat arra a következtetésre, hogy nincs ideje, nem érdekli, nem szeretné hétvégén behívni az alkalmazottakat, nem kell a macera, a soron kívüli takarítás, nem mennek el pogácsáért, és punktum.
Nem így lett, és ezért az elmúlt év talán legszebb, legelőremutatóbb kulturális-közösségi eseménye a Budapest100. Azon kevés kezdeményezések egyike, amelyekből kiderül, hogy van remény. Ahhoz képest, hogy mekkora eseménnyé nőtte ki magát idénre, egyáltalán nem kellett hozzá olyan sok minden. Még pénz sem igazán, csak valamennyi lelkesedés.
Pincétől a padlásig bejárhattuk a száz éves házakat
Fotó: Tóth Tibor
A sétát a Gyáli úton, a Puskás Tivadar Távközlési Technikumban kezdtünk, nehogy végleg beszippantson a belváros. Ez a veszély amúgy is fennáll, mert egy belvárosi bérház építésének pontos ideje egyszerűbben visszakövethető, mint például egy kertvárosi villáé, ezért is vannak többségben a programban a bérházak. A százéves épületek összegyűjtését a szervezők, az OSA Archívum és a Kortárs Építészeti Központ vállalta fel, és ők értesítették a lakókat is arról, hogy születésnapja van a házuknak, amit április közepén egy nyitott hétvégével ünnepelhetnek. Szervezhetnek kulturális programot, süthetnek süteményt, és megmutathatják a vendégeknek, ami érdekes a házban. Így sok olyasmit is megtudhatunk, amivel máskor nem foglalkoztunk volna, annyira nem vág az életünkbe.
A Puskás Tivadar Technikum például aligha került volna fel a térképemre, és ezzel valószínűleg más is így van. A Budapest100 programjában viszont különleges ajánlat volt az övék, amiért érdemes volt átkavarodni a vasúti sínek túloldalára. A technikumban Muhari István rádióamatőr szellemi atyáskodásával összedobtak egy műholdfigyelő rendszert, amellyel nyomon követhető a magyar műhold, a Masat-1 ténykedése is. Maszatka egyébként nincs kétszer akkora, mint egy Rubik-kocka, mégis óriási nemzetközi sikernek számít, mert – ellentétben a hozzá hasonló kisműholdakkal – működik is.
Van, aki még emlékszik, hogy milyen volt a ház hetven évvel ezelőtt. Múltidézés az egykori légópincében.
Fotó: Tóth Tibor
Játék az Üllői úti udvaron
Fotó: Tóth Tibor
Ezzel nem csak nekik kellett megküzdeniük, hanem a Külügyminisztérium épületének is: Martonyi János külügyminiszter azt mondta, még soha nem volt ennyire népszerű rendezvény ebben a házban. Az épület három etapban nyerte el mai formáját, a legrégebbi tömbje volt a születésnapos, a tervező pedig nem más, mint Bálint Zoltán, a Radnóti Színház igazgatójának, Bálint Andrásnak a nagyapja. Adta magát, hogy meghívják a színházigazgatót, és Térey János költőt, aki legutóbbi verses regényében egy diplomatát tett meg főhősnek. A beszélgetés során az igazi külügyesek próbáltak valahogy viszonyulni a róluk mintázott irodalmi figurához.
Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról
Orbán Viktor Bognár Györgynek üzent a kupadöntő után
Hajdú Péter a Fenyő-gyilkosságról: "Soha nem tudtam elképzelni, hogy Gyárfás Tamás ezt tette"
Botrány Svédországban: a kormánynak a magyar Gripenek sem szentek – magasszintű, súlyos mutyira derülhetett fény
„Azt hittem, hogy darázs csípte meg” - Kígyómarás miatt került kórházba egy férfi
Megtalálta a MOHOSZ a Velencei-tavi halpusztulás legvalószínűbb okát
Lendvai Ildikó mindent bevallott, ebbe még Magyar Péter is belepirult
Elképesztő dráma: az utolsó pillanatban egyenlített a Fradi a kupadöntőben - videó
A Fradi a végén mentette hosszabbításra a kupadöntőt
Itt a bejelentés! Kiderült, Putyin elmegy-e az isztambuli tárgyalásra
A Real Madrid sorsdöntő meccsén a 95. percben jött a dráma
Robbie Keane elárulta, kire haragszik; Bognár György a csalást hiányolta
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.