A 70 éves Bujtor Istvánra emlékeznek

Születésének 70. évfordulója alkalmából a három évvel ezelőtt elhunyt Bujtor Istvánra emlékeznek Tihanyban és a veszprémi Petőfi Színházban vasárnap.

PR
2012. 05. 04. 8:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tihanyban vasárnap fél tizenkettőkor Nyomozz együtt Ötvös Csöpivel, avagy A pogány Madonna nyomában címmel kezdődik kalandjáték gyerekeknek. Délután négykor a Németh László Művelődési Ház tetőtéri galériájában Bartha Ferenc nyitja meg a Bujtor István-emlékkiállítást. A tárlaton a színművészről készült portrékat, fotókat, személyes tárgyait, filmjeinek egyes kellékeit mutatják be, így például vitorlázókalapját vagy a pogány Madonnát – mondta az MTI-nek Császár Anikó, a tihanyi művelődési ház munkatársa. Az emléknap Tihanyban 17 órakor Az elvarázsolt dollár című film vetítésével zárul a művelődési ház színháztermében.

Egykori igazgatójára emlékezik a veszprémi Petőfi Színház is: Bujtor 70 címmel pódiumbeszélgetés kezdődik a teátrumban délelőtt 11 órakor. Az intézmény 2009-ben elhunyt direktorára emlékezik felesége, Bujtor Judit, Kern András Kossuth-díjas színművész, valamint Mészáros Géza háromszoros magyar bajnok vitorlázó, egykori versenyzőtárs. A beszélgetést Varga Róbert újságíró vezeti, köszöntőt mond Oberfrank Pál, a veszprémi Petőfi Színház igazgatója. A beszélgetés után az egybegyűltek a színház falánál megkoszorúzzák Bujtor István emléktábláját.

Bujtor István 1942. május 5-én született Budapesten. A közgazdasági egyetem külkereskedelmi szakán 1966-ban szerzett diplomát, de egyetlen napig sem volt külkereskedő. Már másodéves egyetemistaként részt vett egy próbafelvételen, és megkapta a szívtipró sofőr szerepét Máriássy Félix Karambol című filmjében. Debütálása szakmai és közönségsikert eredményezett, így indult színészi karrierje. 1966-ban lett a győri Kisfaludy Színház tagja, két év múlva a budapesti József Attila Színházhoz szerződött. 1971-től a pécsi színház társulatához tartozott, 1976-tól 1978-ig a Vígszínházban játszott, majd a Mafilmhez szerződött. 1989-ben a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz kötötte a szerződése, 1993-ban a Mahir Film Kft. vezetője lett. 2007 végén öt évre megválasztották a veszprémi Petőfi Színház igazgatójának.

1980-ban ő találta ki és játszotta el a rendőrnyomozó Ötvös Csöpi alakját A pogány Madonna című filmben. A krimisorozat második filmje a Csak semmi pánik volt, 1985-ben Az elvarázsolt dollár forgatására már céget alapított, és „összekalapozta” a szükséges pénzt. A sorozat negyedik darabja, a Hamis a baba, majd a 2000-es évek elején készült Zsaruvér, csigavér című, újabb „bunyós” filmsorozatban a háttérbe tolt, ám szakmailag nélkülözhetetlen Ötvös Csöpi küzd meg bennük a mindenre alkalmatlan, de folyton kitüntetett főnökével, Kardos doktorral (Kern András).

Nem véletlen, hogy e filmek helyszíne a Balaton és környéke, Bujtor „becsempészte” alkotásaiba kedvenc hobbiját, a vitorlázást, amit ő a magyar tengeren űzött. Nem is akárhogyan: többszörös magyar bajnok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.