„Az egyik legmagyarabb előadás lett, amit valaha készítettem”

Új előadással, J. M. Coetzee Szégyen című regényének színpadi feldolgozásával szerepel a Bécsi Ünnepi Heteken Mundruczó Kornél és a PROTON Színház társulata.

PR
2012. 05. 17. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szégyen egy olyan férfi történetét meséli el, aki egy fiatal lánnyal, tanítványával kezd kapcsolatot. Ezután sajátságos életutat kezd el, és teljesen „nullázza” saját egzisztenciáját – mondta el a rendező az MTI-nek a csütörtöki ősbemutató előtt. A főhős akkor találja meg a szabadságát, „amikor eljut saját útjának a legaljára” – tette hozzá.

Mint rámutatott, a Nobel-díjas szerző Dél-Afrikában játszódó regényének alapkérdéseit Magyarországon is igaznak tartja. „Biztos, hogy a bőrszín az egyetlen meghatározó elem az életünkben? Maradnunk kell-e abban az országban, amelyben élünk, vagy menni kell? A saját fehér intellektuális válaszaink az egyetlen igaz válaszok egy bizonyos problémára?” – tette fel a kérdést a rendező. A mű foglalkozik az embernek a természethez való viszonyával is. „Egyáltalán, a fehér ember gyarmatosító gesztusain keresztül látni a kortárs Európát nagyon érdekes probléma” – mondta Mundruczó Kornél.

Az előadás nemzetközi koprodukcióban készült, amelynek résztvevői többek között a Bécsi Ünnepi Hetek, a franciaországi Festival d’Avignon, a brüsszeli KunstenFestivalDesArts, a budapesti Trafó Kortárs Művészetek Háza és az olaszországi Romaeuropa 2012. A produkciót a bécsi előadások után a partnerfesztiválokon és június közepén a Trafóban is bemutatják. Eddig összesen hét állomásból áll az európai turné. „Nagyon jó érzés, hogy valaki biztosítja az egzisztenciánkat és a szabadságunkat, e nélkül ez a csapat nem működne, nem létezne” – tette hozzá a rendező.

Felidézte, hogy a PROTON Színház társulatából korábban mindenkivel dolgozott már együtt. „Időnként össze tudjuk hívni ezt a társulatot egy-egy előadásra, amikor lehetőségünk van dolgozni. Most színházzá is alakultunk, Proton Cinema Színház néven” – fejtette ki. Mint fogalmazott, ezzel azt is ki akarják fejezni, hogy „egy elfojtott, megsemmisített érában, a pejoratívan alternatívnak nevezett színházak érájában” van igény ilyen színházra. „A darab is nagyon erősen egy ilyen kérdést feszeget” – tette hozzá.

A rendező szerint a Szégyen „az egyik legklasszikusabb adaptáció”, amit eddig készített. Annak ellenére, hogy milyen távol esik Európától Dél-Afrika, és annak ellenére, hogy kezdetben még nagyon távolinak találta a regényt, később egyre közelebb érezte magához és „saját valóságához”. „Ilyen értelemben, azt hiszem, az egyik legmagyarabb előadás lett, amit valaha készítettem” – mondta.

Mundruczó Kornél több színpadi rendezéséből később filmet is készített, köztük a 2009-ben a Bécsi Ünnepi Heteken is bemutatott Frankenstein-tervből. A Szelíd teremtés – A Frankenstein-terv című film a 2010-es cannes-i fesztivál versenyprogramjában mutatkozott be, a következő évben pedig rendezői díjat nyert a Magyar Filmszemlén. Az MTI kérdésére a rendező elmondta, nem tervezi, hogy a Szégyenből filmet készítsen.

Kitért arra is, hogy már negyedik éve szerepel a társulat a Bécsi Ünnepi Heteken. Mint mondta, jó érzésnek és komoly visszajelzésnek tartja, hogy van folytonosság a társulat és a fesztivál kapcsolatában. A Szégyent csütörtöktől vasárnapig játsszák a Bécsi Ünnepi Heteken. A főszerepben Zsótér Sándor látható, színpadra lép még mások mellett Láng Annamária, Monori Lili, Bánki Gergely és Katona László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.