Az ötszáz lelket számláló Nagyvezekényen található Szlovákia egyetlen, a törökellenes harcok idejéből fennmaradt emlékműve. A bronzoroszlán az 1652-es, a törökök ellen vívott csatára emlékeztet. Elsősorban a szobor talapzata szorul sürgős megerősítésre, ugyanis az eredeti, Esterházy-címeres alap szinte teljesen szétmállott, bármikor összeomolhat.
Nagyvezekény polgármestere, Justína Pálková elmondta az Új Szónak, hogy rengeteg turista érkezik elsősorban Magyarországról megnézni az emlékművet, ezért is fontos, hogy minél hamarabb felújítsák. A továbbiakban maga az oroszlán is javításra szorul, s a tervek közt szerepel néhány pad elhelyezése is a szobor mellé.
Idén lesz a 360. évfordulója a falu határában zajlott csatának, ahol a mintegy nyolcszáz fős magyar sereg ötezres török sereg felett aratott győzelmet Nadányi Miklós várkapitány vezetésével. Az ütközetben négy Esterházy fiú – László, Tamás, Ferenc és Gáspár – vesztette életét, az ő emlékükre Esterházy Imre főprépost 1734-ben öt méter magas márványobeliszket emeltetett a csata helyszínén, s ezt váltotta fel 1896-ban Markup Béla alkotása, a hatalmas bronzoroszlán. A szobrot a millenniumi ünnepségek keretében avatták fel, és azóta egyszer sem restaurálták.
Az aranyosmaróti Migazzi-mauzóleum felújítására az elmúlt években mintegy 27 ezer eurót költöttek, a neoromán építmény ugyanis már az összeomlás határán volt. A mostani ezerötszáz euróból a nedves falak szigetelésére telik.
A családi sírbolt gróf Migazzi Vilmos császári kamarás, Bars vármegye főispánja és felesége, Marczibányi Antónia nyughelye. A grófnő jótékonykodásáról volt ismert, ő alapította meg a Vöröskereszt megyei szervezetét, gyakran látogatta a betegeket és rászorulókat. Halála után férje az ő emlékére építtette 1887-ben az alpesi hegyi templomokra hasonlító mauzóleumot, majd 1896-ban bekövetkezett halála után a főispánt is ide temették.