Elárverezik A kis herceg egy korai piszkozatának két oldalát

Árverésre bocsátják május közepén Párizsban Antoine de Saint-Exupéry A kis herceg című regénye egy korai piszkozatának két oldalát, amelyet két hónapja fedeztek fel egy párizsi gyűjtőnél.

TK
2012. 05. 03. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 17. és a 19. fejezet egy-egy részletéről van szó, amelyekben a kis herceg hat bolygót bejárva megérkezik a hetedikre, a Földre – közölte a május 16-i árveréssel megbízott Artcurial francia aukciósház. A megtalált és most eladásra kínált kézirat nem a végleges, nyomdába került változat, mert olyan részletek, megfogalmazások szerepelnek benne – a szerző megjegyzései mellett –, amelyek módosítva vagy egyáltalán nem kerültek be a kinyomtatott könyvbe. Még nem szerepel benne például az a sokat idézett mondat sem, amely szerint „jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan”.

Szakértők szerint az előkerült oldalak jóval a könyv publikálása előtt, valószínűleg 1941-ben keletkeztek. Olivier Devers Saint-Exupéry-szakértő szerint az újonnan megismert piszkozatrészletek értékes új adalékokkal szolgálhatnak a könyv megértéséhez, megerősítik például, hogy a regény háborúellenes célzattal íródott.

Az aukciósház 40-50 ezer euró közötti áron remél vevőt találni a Saint-Exupéry-kéziratra.

A kis herceg – a világ egyik legnagyobb példányszámban eladott regénye – kéziratának végleges, géppel írt változatát a publikálás helyén, New Yorkban, a Pierpont Morgan Libraryban őrzik.

A kis herceg Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944) legismertebb regénye, amely 1943-ban jelent meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.