Kedden temetik Palásthy Györgyöt

Palásthy György Balázs-Béla díjas filmrendezőt május 8-án, kedden délután fél 2-kor kísérik utolsó útjára a budapesti Farkasréti temetőben.

Grund
2012. 05. 03. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hahó, Öcsi!, A szeleburdi család és az Égigérő fű című film alkotóját életének 82. évében, április 16-án érte rövid, súlyos betegség után a halál. Palásthy Györgyöt a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Magyar Filmművészek Szövetsége is saját halottjának tekinti.

A rendező Esztergomban született 1931-ben. 1954-ben diplomázott filmrendezői szakon a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Pályáját asszisztensként kezdte. A neve hamar ismertté vált, ő volt az Alba Regia és a Kölyök című nagy sikerű filmek forgatókönyvírója. Egyike volt a Balázs Béla Stúdió első vezetőinek, noha ő maga sohasem forgatott filmet a stúdióban. Első önálló rendezése egy vígjáték volt, Mindenki ártatlan? (1961) címmel, ezt követte a Meztelen diplomata (1963), Rejtő Jenő Vesztegzár a Grand Hotelben című regényének filmváltozata.

A vígjáték műfajához sokáig hű maradt, a hatvanas években változatos témaválasztással öt újabb humoros produkciót készített: a Másfél millió (1964), Az özvegy és a százados (1967), a Hazai pálya (1968), a Sok hűség semmiért (1969) és Az örökös (1969) című filmeket.

Az évtized végén érdeklődése a gyermekvilág felé fordult, és hosszú évekig csaknem kizárólag ilyen témájú filmeket forgatott. Ekkor született a trilógiát alkotó A varázsló (1969), a Hahó, Öcsi (1971) és a Hahó, a tenger (1971). A legfiatalabb korosztálynak szólt a Tótágas (1976) és az Égigérő fű (1979) is. A nyolcvanas évek kultuszfilmje lett A szeleburdi család (1981) és a Szeleburdi vakáció (1987). 1984-ben szovjet–magyar koprodukcióban készült, és Kálmán Imre életét dolgozta fel Az élet muzsikája. Közvetve ennek köszönhette, hogy az első magyar rendezők egyike volt, aki saját pénzből kezdett filmet csinálni.

1996-ban Retúr címmel rendezte meg a kiszolgáltatott nyugdíjasok szomorú elégiáját, összegyűjtve a magyar film „nagy öregjeit„. 2001-ben mutatták be utolsó alkotását, A szalmabábuk lázadása című játékfilmjét. A Páskándi Géza regénye nyomán készült alkotás az 1848–49-es forradalom és szabadságharc utáni időszak egy epizódját eleveníti fel, a magyar filmgyártás történetében először számítógépes animációval „keltették életre” a szalmabábukat.

A Balázs Béla-díj és az érdemes művészi cím mellé 2001-ben megkapta a 32. Magyar Filmszemle életműdíját is.

Palásthy György Balázs-Béla díjas filmrendezőt május 8-án, kedden délután fél 2-kor kísérik utolsó útjára a budapesti Farkasréti temetőben.

Palásthy Györgyről írt nekrológunkat itt olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.