Huszonhárom sátorral, 7000 könyvvel, közte 68 újdonsággal idén is letáborozott a Szent István Könyvhét a pesti Ferenciek terén. Az áprilisi Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál és a júniusi Ünnepi Könyvhét között otthonra találó esemény – csak úgy repül az idő – már huszadjára hajol közel a belvárosi járókelőkhöz. A kínálatban – gondoljon bárki bármit – korántsem csak Jézus-könyvekbe vagy rózsafüzér-kisokosba botolhat a gyanútlan, sőt a lelki irodalmon túl gyerekkönyvecskék, Pio atyához kötődő könnyed sztorik, asszonybeszéd, hívő focista története és szlovákságismereti kiadvány is színesíti a héten 9 és 19 óra közt a Ferencieken járók napjait.
1993-ban még csak hat hazai kiadóval „merészkedtek ki” a keresztény könyvesek a Szent István Társulat örve alatt – talán nem is voltak többen –, a dinamikusan fejlődő szegmenst mostanra már 30 vállalkozás képviseli (ennyit enged meg a terület), és bizony felmutathat olyan, bárki kezébe betehető „írósztárokat”, mint Pál Feri vagy Olofsson Placid atya – mindketten fognak is dedikálni a héten, de erről később. Kiadók ma már vannak a Kárpát-medence egész területén, Budapestre is jöttek Szegedről, Kecskemétről, Pannonhalmáról, Nyíregyházáról, Magyarszékről, illetve a Délvidékről és Erdélyből is.
A hétfői megnyitó (tudósítás itt) szintén minden évben egyre többeket vonz, a Pázmány-egyetem jogi karának II. emeleti díszterme ezúttal is rogyásig megtelt, jelen volt az idősebb törzsközönség mellett jó néhány egyetemi tanár, hallgató és médiamunkás is, és érdeklődéssel hallgatták végig a könyvünnep részletes programismertetőjét Rózsa Huba teológus tudóstól, és két, hiánypótló munkát végző szakembert ismerhetett meg a Stephanus-díjak átadásakor, aminek ceremóniáját Erdő Péter katolikus egyházfő vezette. Irodalmi kategóriában az a Barna Gábor vehetett át elismerést, aki mindent tud a búcsújárás néprajzáról, egyébként pedig történész és latintanár is amellett, hogy néprajzból kandidátus. A teológiai díjazott Dolhai Lajos nem kisebb munkával jelentkezik a könyvhéten, mint a szentségek bibliai alapú magyarázatával, ehhez évtizedek óta nem fogott senki – Dolhai Lajos ráadásul mindezt az ökumenikus párbeszéd figyelembevételével teszi, olyan, kényesnek érezhető témákat sem hagyva érintetlenül, mint a nők papsága.
Az „egyéni” író–olvasó találkozók lezárásaként szombaton pódiumbeszélgetéseké lesz a főszerep a Ferenciek terén; többek között arra próbálnak majd választ találni, megállítható-e „a rossz hír uralma” a tömegtájékoztatásban (10.30 óra), illetve áttekintik az egyházi filmművészet jelenét és jövőjét (14.00). Délután 3-kor táncelőadás, 4-kor dzsesszkoncert búcsúztatja el a könyveket. Negyed év múlva pedig érkezik a Szent István Könyvklub következő negyedévre szóló ajánlata, újabb bő kétszáz kötettel.
Nem csak kenyérrel él az ember – el vagyunk látva.