Széket neki, örökbe! – Ottlik 100

Ottlik maga az iskola. Hol máshol, mint a modern és a posztmodern irodalom határán – Kosztolányi és Márai, valamint Esterházy és Nádas között. Száz éve született, örökre még minimum hatni fog.

Pion István
2012. 05. 09. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Családja hagyományaihoz híven őt is katonatisztnek szánták, 1923 és 1926 között a kőszegi katonai alreáliskola, majd 1926-tól 1929-ig a budai katonai főreáliskola növendéke volt. Innen hát az ihlet a fő műhöz, az Iskola a határon című regényhez: sokáig érlelte, volt, hogy a nyomdából hozatta vissza, s azt mondta, sűrítenie kell még, szóval tulajdonképpen azt írta meg egyetlen regényben, amit az egész életművének, négy–öt regénynek szánt. Persze így már nem meglepő, hogy a többi, a novellák, az elbeszélések, aztán a Hajnali háztetők és a Buda mind-mind az „iskola” körül forognak. Onnan indulnak, oda érkeznek vissza: Bébé, Medve és a többiek valahogy mindig hazatalálnak.

Ottlik Géza

Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum


Ottlik Géza 1912. május 9-én született Budapesten, régi nemesi családból származott, felmenői között tábornokok és magas rangú állami tisztviselők is voltak. A budapesti egyetem matematika–fizika szakára járt, és a neves matematikus, Fejér Lipót tanítványaként szerzett abszolutóriumot. 1933-tól a Budapesti Hírlap bridzsrovatának szerkesztője volt, Hugh Kelseyvel közösen írta a Kalandos hajózás a bridzs ismeretlen vizein című könyvet. 1990. október 9-én halt meg Budapesten.

Ottlikot a posztmodernek emelték a legimpozánsabb irodalmi páholyba – Esterházy például egyetlen papírra másolta le az Iskola a határon teljes szövegét –, s tartják ott ma is. Joggal, tegyük hozzá rögtön. Hiszen Ottlik csodája az, hogy életművében a valóság és a fikció kommutatív, az idő relatív, az elbeszélés pedig nehéz – lásd az Iskola a határon nyitófejezetét, Az elbeszélés nehézségeit. A páholyba való kései bekerülés – ahogy számos kiváló magyar író esetében is – oka természetesen a kommunizmus „szigorú” időszaka, az 1948-tól 1957-ig terjedő időszakban leginkább műfordításokból igyekezett megélni, s aztán szépen lassan (lassan!) érkeztek az elismerések is: 1981-ben a József Attila-, 1984-ben a Déry Tibor-, 1985-ben a Kossuth-, 1988-ban a Szép Ernő-, végül 1990-ben az Örkény István-díj.

Már csak halála után jelent meg nagy titokban írt utolsó regénye, a Buda, melyet a kritikusok nagyra tartanak ugyan, de azt mondják, nem éri el az Iskola a határon magasságait. S ha nem éri el, akkor sem történik semmi, hiszen, mint mondtuk, az életmű besűrűsödött már 1959-ben, amikor a nagy mű megjelent, s már akkor a páholyban lett volna a helye. Lassan (gyorsan!) pedig már egy névre szóló széket is illenék neki juttatni oda. Örök időkig állni ugyanis fárasztó dolog.



A mai nap Ottlik Gézáról szól. Számos program közül válogathat az, aki valamilyen módon részese szeretne lenni az író századik születésnapjának. Reggel 9 órakor kezdték az Ottlik Maratont, egészen hajnalig olvassák fel az Iskola a határon című regényt a magyar irodalmi, színházi, tudományos és művészélet képviselői a Petőfi Irodalmi Múzeumban (Budapest, V. kerület, Károlyi Mihály utca 16.). Ez a program élő közvetítésben is nézhető a neten. A Budavári Önkormányzat koszorúzással egybekötött megemlékezést tart 11 órakor az író Attila úti emléktáblájánál (Budapest, I. kerület, Attila út 45.). 16 órakor beszélgetés kezdődik a Hajnali háztetők című regényről a Rózsavölgyi Zeneműboltban (Budapest, V. kerület, Szervita tér 5.) Fenyő D. György, György Péter és Szegő János részvételével, ahol olyan kérdésekre keresik a választ, mint hogy mit jelent ma Ottlik Géza, mit jelentett megírásakor az Iskola a határon, és mennyire aktuális ma az író egész életműve, műveinek világszemlélete. Szegeden, a Millenniumi Kávéházban 17 órakor a Valencia-rejtély című hangjátékot adja elő a Szegedi Egyetemi Színház, utána kiállítás nyílik Ottlik irodalmi emlékeiből, és bemutatják a Hajnali háztetők című filmet is. 20 óra 30 perckor pedig a Duna World közszolgálati tévécsatornán emlékeznek az íróra a barátai, tisztelői, írótársak és irodalomtörténészek Édes Bébé – Emlékezés Ottlik Gézára címmel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.