A gyermekkorba repülhet vissza, aki megnézi a kiállítást

A romániai képregény nagyasszonyának tartott Rusz Lívia kolozsvári születésű grafikus, festőművész retrospektív képregény-kiállítása nyílik jövő szerdán.

PR
2012. 06. 16. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiállítás a grafikus és képregényrajzoló Rusz Lívia 58 munkáját, eredeti vázlatait és rajzait mutatja be, sokakban felidézve a gyermekkor élményeit. Fodor Sándor íróval közösen alkotta meg Csipike, az óriástörpe figuráját, a román-magyar köztudat emblematikus mesealakját. A kezdetben képregényhősként debütált mesealak később számos egyéb kiadást is megért és több nyelvre lefordították – mondta Brindusa Armanca, a román intézet igazgatója az MTI-nek.

Rusz Lívia 1930-ban született Kolozsvárott, 1958-tól a Napsugár című kolozsvári gyermeklap állandó munkatársa volt. 1987 végén Budapestre költözött, és a következő évben kiadta a negyvenoldalas Nem mind arany, ami fénylik, majd a Miskali közbelép című képregény-kötetét; mindkettő szinte azonnal népszerű lett. 1988-tól együttműködött Kiss Ferenc forgatókönyv-képregényíró és gyűjtővel, közösen alkották meg a Prométheusz, a rosszmájú jótevő című mesét, a Dörmögő Dömötör című gyermeklapban pedig megjelent Kalamajka kalandjai című sorozatuk. A művész román gyermeklapokban is publikált. „A mindenkori gyerek szemét bámulatba ejtő művészetével tapintatos, de igazi nagykövete a román–magyar kulturális térnek, amelyen keresztül művészetének finom üzeneteit küldi. És innen tovább szerte a világba” – írta Rusz Líviáról Mircea Oprita, a Budapesti Román Kulturális Intézet volt igazgatója a grafikusról készült monográfiája előszavában.

A mostani budapesti kiállítás kurátora Alexandru Ciubotariu grafikus, festőművész, a tavaly júniusban a bukaresti Nemzeti Kortárs Művészeti Múzeum keretében megnyílt Képregénymúzeum alapítója, aki maga is mintegy negyven képregény alkotója. Rusz Lívia retrospektív tárlatát az év elején a Bukaresti Magyar Kulturális Intézetben mutatták be, majd áprilisban a budapesti román intézet szegedi fiókintézetében. A budapesti kiállítás augusztus 3-áig tekinthető meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.